Gündem Haberleri

  İnsan kartopu oynarken nasıl ölür

  Fırat ALKAÇ / İSTANBUL
  19.02.2015 - 01:01 | Son Güncelleme:

  Kadıköy'de, attıkları kartopunun dükkanının camına isabet etmesi nedeniyle tartıştığı gruptan gazeteci Nuh Köklü(46), bıçaklanarak öldürüldü. Göğsüne bıçaklanarak yere yığılan Köklü, “Ne olur bu rüya olsun” dedi. Köklü, hastanede hayatını kaybetti. Nuh Köklü'yü bıçaklayarak öldüren Serkan Azizoğlu tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  KADIKÖY, önceki gece akıl almaz bir cinayete sahte oldu.Yeldeğirmeni, Karakolhane Caddesi’nde arkadaşlarıyla Altıyol’da ‘İç Güvenlik Paketi’ni protesto eden gazeteci Nuh Köklü (46), birlikte eve dönerken kartopu oynamaya başladı. Kartoplarından biri, aktar dükkânının camına isabet etti. Hışımla dışarı çıkan işyeri sahibi Serkan Azizoğlu (33), iddiaya göre küfretmeye başladı. Tartışma çıkması üzerine Azizoğlu, eline aldığı sopayla grubun üzerine yürüdü.

  ‘YARIN HAPİSTEN ÇIKARIM’

  İddiaya göre, “Benim deli raporum var, hepinizi öldürür, yarın cezaevinden çıkarım” diye bağırmaya başlayan Azizoğlu, tartışma sürünce bu kez dükkânına dönüp bıçağını aldı.

  ‘NE OLUR RÜYA OLSUN’

  Bir kişiye bıçakla yaklaşan Azizoğlu’na müdahale etmek isteyen Nuh Köklü, karda kayarak yere düştü. Azizoğlu, bıçağı ayağa kalkmaya çalışan Köklü’nün göğsüne sapladı. Yerden kalkıp, 15 metre sonra yere yığılan Köklü, “Ne olur bu rüya olsun” dedi. Köklü, hastanede hayatını kaybetti.

  ‘Bıçağını silip sırıttı’

  Köklü’nün de üyesi olduğu Yeldeğirmeni Dayanışması grubu dün olayın gerçekleştiği sokağa geldi. Köklü’nün arkadaşı Avukat Tamer Doğan şunları anlattı: “Bıçağı Nuh’un göğsüne sapladıktan sonra dükkânına girdi, elini yıkadı, bıçağını bezle silip sırıtarak dışarı çıktı.”

  Aile içi şiddetten sabıkalı

  Serkan Azizoğlu ifadesinde, “Beni darp ederlerken rasgele kendimi koruma amaçlı bıçağı salladım. Bıçağın birine saplandığının farkında değildim” dedi. Azizoğlu’nun aile içi şiddet, polise mukavemet ve sahtecilikten sabıkası bulunuyor. Çetin AYDIN

  ‘Nefret cinayeti’

  GAZETECİ Köklü’nün ölüm haberinin ardından yayınlanan mesajlarda “Nefret cinayeti” vurgusu vardı:
  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC): “Nuh Köklü, Bianet, Hürriyet, Radikal, Sabah gazeteleriyle NTV’de görev yapmış, Türkiye Gazeteciler Sendikası İş Yeri Temsilcisi olarak çalışmış değerli bir basın emekçisidir. Bu vahim olay siyasetçilerin ‘benim esnafım aynı zamanda polistir’ açıklamalarının varacağı sonuçların en kötü örneğidir. Nuh Köklü cinayeti, bir nefret cinayetidir.
  Yeldeğirmeni Dayanışması: “Bu bir nefret cinayetidir! Neşe içinde kartopu oynayan, kadınlı-erkekli bir gruba duyulan nefretin sonucuydu bu olay. Esnafa polislik yetkisi veren iktidarın yarattığı bir ölümdü.”

  ESKİ EŞİN İSYANI

  ‘Esnaf polisliğe soyundu’

  NUH Köklü’nün cenazesi, Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü. Hastane önünde bekleyen Köklü’nün yakınları ve arkadaşları gözyaşlarına hâkim olamadı. Köklü’nün eski eşi Sibel Tobaktaş, şunları söyledi: “Benim dün akşamdan beri kafamda o tek cümle var. ‘Kartopu oynarken öldü.’ Buna ben bir anlam veremiyorum. Bir insan kartopu oynarken nasıl ölür? Burası nasıl bir ülke? Hiç kimsenin can güvenliği yok. Mahallenin esnafı, o mahallede oturan bir insanı nasıl kalbinden bıçaklıyor. Daha o sabah oradan kedilerine mama almış. Esnaflık da mı öldü? Esnaf polisliğe mi soyundu, jandarmalığa mı... Bu insan bir gazeteciydi, iyi yetişmiş bir insandı. Bu suçlunun en ağır ceza almasını istiyorum.”

  Nuh Köklü, 13 Şubat 2009’da greve çıkan ATV-Sabah çalışanlarındandı. Köklü’nün cenazesi Ankara’da toprağa verilecek.

  falkac@hurriyet.com.tr

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı