Gündem Haberleri

  İngiltere'de ordu Olimpiyatlar'a el koydu

  Hürriyet Planet
  17.07.2012 - 12:22 | Son Güncelleme:

  Londra’da yapılacak olan Olimpiyat oyunları için yabancı sporcuların gelmeye başlamasıyla İngiliz ordusundan görevliler, güvenlikten sorumlu taşeron firma G4S’e destek olmaya başladı.

  Firmanın genel merkezlerine gönderilen askeri yetkililer, Olimpiyatlarda güvenliğin sağlanmasında kontrolü böylece ele almış oldu. Ordu, Olimpiyatlarda şimdilik 17 bin askerle ancak bu sayının artacağı düşünülüyor.

  İLK AKSAKLIK DÜN YAŞANDI
  Dün, Heathrow Havalimanı 250 bin yolcu ile tarihinin en kalabalık gününü yaşarken, ilk gelen Olimpiyat kafilelerinin otobüslerinin yanlış yola girmesi ve dört saat Londra turu atmasıyla ilk skandal yaşanmış oldu.

  Ordunun güvenlikte aktif rol oynamaya başlamasıyla, bunun gibi ve daha ciddi olayların engellenmesi amaçlanıyor.

  Bunun yanı sıra, G4S şirketinin 'hazır' olduğunu söylediği güvenlik görevlileri mesailerinde ortada görünmeyince polisler de göreve çağrıldı. Dokuz emniyet teşkilatından yüzlerce polis memuru iş başı yaptı.

  '3 BİN 500 ASKER GEREKLİ' DENMİŞTİ
  Ekstra güvenlik güçlerinin devreye sokulmasının nedeni, G4S’in sözleşme kapsamında verdiği sözleri tutamaması ve bu yüzden güvenlik zaafiyeti oluşması riskiyle karşı karşıya bulunulması.

  Geçen hafta, G4S’in sözleşme kapsamında vadettiği sayıda görevliyi sağlayamayacağı ortaya çıkmış, bu açığı en az 3 bin 500 askerin kapatacağı açıklanmıştı.

  G4S'in 125 ülkede 657 bin çalışanla hizmet veriyor. İngiltere'de altı cezaevinin yönetimini gerçekleştiren şirketin hisse senetleri, son olayla dün 8.7 puan düşüş yaşadı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı