GeriGündem İngiliz gazetecinin başına gelenler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz gazetecinin başına gelenler

İngiliz The Guardian Gazetesi’nin gezi yazıları yazan muhabiri Nick Hall, İstanbul’da dolandırıldığını, tehdit edildiğini, polisin de kendisine yardımcı olmadığını anlattı.
  Emniyet Müdürlüğü: Biz görevimizi yaptık

Nick Hall, Sultanahmet esnafını da kabalıkla suçladı. Hall, bununla birlikte İstanbul’un çok güzel bir kent olduğunu yazmaktan da geri kalmadı.

350 MİLYON LİRALIK BİRA

Nick Hall, gazetedeki son yazısında, bu ay ziyaret ettiği İstanbul’da tanıştığı bir adamın kendisini oyuna getirerek bir bara davet ettiğini anlattı. Hall, ‘Rasgele seçilmiş gibi görünen bar, kesinlikle önceden ayarlanmıştı. Birkaç bira içtikten sonra iki kız masamıza geldi. Zararsız görünüyorlardı, ancak ben ters bir şeyler olduğunun farkına vardım ve gitmek istedim. 350 milyon lira hesap geldi’ diye yazdı. Hall, bundan sonrasını şöyle anlattı:

8 İRİYARI ADAM

‘Doğal olarak, bu oyunun tüm kurbanları gibi ödemeyi reddettim. Polisi aramalarını ve beni tutuklatmalarını bile talep ettim. Bu noktada kızdılar, hem de çok kızdılar ve iyi prova edilmiş sıradan uygulamaları başka bir aşamaya girdi. Silahlarını göstermek için ellerinden gelenin en iyisini yapan 8 iri yarı adam tarafından çevrilmiş küçük bir ofise sokuldum. Burada tekrar tekrar tehdit edildim. Tüm nakit paramı aldılar ve kredi kartlarımın kopyaları çıkarılırken, bir saat sözlü hakarete maruz kaldım.’

POLİSTE YAŞADIKLARI

Hall, yazısına şöyle devam ediyor: ‘İşlerin daha da kötüye gidemeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz, ama gitti. Daha sonrasında polisle uğraşmak zorunda kaldım. En başta bana paramı geri alabileceğimi söylediler, ancak sadece yarısını (öyle sanıyorum ki diğer yarısı onların payıydı). Reddettim ve iki saat sonra isteksizce yazılı ifade vermeme izin verdiler. Sabaha karşı 5’te İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüm ve gözaltına alınan iki kişiyle birlikte aynı odada bekletildim. Bir saat sonra soyulduğum barın sahibini getirdiler. Bunun ardından beni bir polis arabasının arkasına attılar ve kaldığım otele geri götürdüler. Ona (bar sahibine) hukuki işlem uygulamaya niyetleri olmadığı gayet açıktı ve büyük ihtimalle anlaşma yapmışlardı.’

Sultanahmet esnafı çok kaba

Hall, yazısında kredi kartlarını iptal ettirmek için telefon aradığını, ancak kendisine kimsenin yardım etmediğini anlattı. Hall, ‘Kaldığım yer olan Sultanahmet çevresindeki dükkan ve otel sahiplerini, karşılaştığım en kaba insanlar arasında sayıyorum. Kartlarımı iptal ettirmek için basit bir ücretsiz arama yapmama izin verecek birini bulmam bir saatimi aldı’ ifadesini kullandı. Hall, sonunda tanıştığı bir başka İstanbullunun kendisine yardımcı olarak bu şehre olan güvenini geri kazandırdığını belirterek ‘Yemekler çok nefis. İki kıtayı birleştiren ve kültürlerin buluştuğu harika bir şehir. Tarihi güzelliklerine ve manzaralarına hayran kaldım’ diye yazdı.

VE GERÇEKLER

Tutanak tutuldu barın sahibi adliyeye çıkarıldı

İNGİLİZ The Guardian Gazetesi yazarı Nickholas Hall’in başına gelenlerle ilgili yazdıklarının bazılarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. 22 yaşındaki Hall’in yazısında şikayeti kayıtlara geçirmediği iddia edilen polislerin, olayla ilgili tutanak tuttukları belirlendi. Hall’in ifadesinde silahlı adamlardan bahsetmediği de anlaşıldı. Hall’in polis kayıtlarındaki ifadesine göre 19 Şubat gecesi olaylar şöyle yaşandı:

‘Sultan Hostel’e yerleşen Hall, gece dolaşmaya çıktığında tanıştığı Ali isimli biri tarafından Yenikapı’daki My Way isimli gece kulübüne götürüldü. 1 bira içtiğini, kalkmak istediğinde 349 milyon lira hesap geldiğini söyleyen Hall, cebinde bulunan 140 milyon liranın zorla alındığını anlattı. Hall’in şikayeti üzerine gözaltına alınan işyeri sahibi Recep Çiftçi, belediyeden alınan tarifeye göre hesap istediğini ve 5 bira, 2 meyve tabağı, 1 çerez için 140 milyon liralık hesap çıkarıldığını söyledi. Adliyeye çıkartılan işyeri sahibi hakkında takipsizlik kararı verildi.’

MÜŞTERİLERİ UYARIYORUZ

Polis yetkilileri bu tür suçlarla mücadele etmek için özellikle turistlerin şikayetçi olmasını istediklerini, olayı kapatmaya çalışmak isteyemeyeceklerini belirttiler.

Hall’in kaldığı Sultan Hostel yetkilileri, müşterileri polis tarafından otele getirilince olaydan haberdar olduklarını belirterek ‘Biz tüm müşterilerimizi uyarıyoruz. Bara giderseniz peşin para ödeyin, yanınıza çok para almayın diye. Bu tür soytarılar yüzünden turist gelmiyor’ dedi. Yılbaşında İstiklal Caddesi’nde tacize uğrayan Hırvat kızların da kaldığı otel olan Sultan Hostel’in yetkilileri Sultanahmet civarının geceleri bu tür dolandırıcılık yapmak isteyen, gece kulüpleriyle anlaşmalı yüzlerce kişiyle dolduğunu söylediler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle