GeriGündem İnce: "Kırklareli Valisi AKP'ye il başkanı olsun"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnce: "Kırklareli Valisi AKP'ye il başkanı olsun"

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, “Demokrat Parti’nin 1950’de iktidara geldiğinde CHP’yi kapatıp, İnönü’yü de tarihteki huzurlu yere göndermemiş olması en büyük talihsizlikti” diyen Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’nun, AKP İl Başkanı yapılmasını istedi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce yaptığı yazılı açıklamada, Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’nun sözlerinin kabul edilemez olduğunu söyledi. İnce, şöyle dedi:

“Türkiye AKP iktidarında, ‘Vali Bey sen de çök’ diyen başbakanlara karşı ‘Başbakanım devlet çökmez’ diyen valiler döneminden, başbakanın talimatı ile kamyona binip kömür dağıtan, Cumhuriyet ve Cumhuriyet Halk Partisi düşmanı, AKP’nin İl başkanı gibi davranan valiler dönemine geçiş yapmıştır. Kırklareli Valisi’nin yaptığı haddini aşan açıklamalar, bir valinin ağzından kaçan sözler değil, valilik kurumunun ne hale getirildiğinin en somut göstergesidir. Bugün tartışılması gereken, Vali ve Vali’nin sözleri değil, o Valiyi göreve getiren ve o Valiye o sözleri söyleme cesareti veren Başbakan ve hükümettir.”

“AKP KRALLIĞI KURULUYOR”

Valilerin devletin valisi olmaktan çıkıp AKP’nin valisi haline getirildiğini ileri süren İnce, “Parti devleti kuruluyor, kurumsallaştırılıyor. Kurumlar fethediliyor, AKP’li olmayan kamu görevlileri görevden alınıyor, yargısız infazlar yapılıyor, yargı kararları görmezden geliniyor. Devletin gelenekleri yıkılıyor. AKP krallığı kuruluyor” diye konuştu.

“Parti kapatılmasına güya karşı olanların atadığı valiler, CHP’nin kapatılmasından söz ediyor. Yakında Tahkikat komisyonları kurup, CHP’lilere siyaset yasağı isteyen, CHP’nin mallarına el konulmasını savunan valiler olursa şaşırmayacağız” diyen İnce, şöyle devam etti:

“AKP’nin ve AKP’nin göreve getirdiği bürokratların sözleri bizi şaşırtmıyor. Ama onlar seçimlerde neye uğradıklarını şaşıracaklar ve bütün söz ve icraatlarının hesabını verecekler. İsmet Paşa, Türk tarihinin şanlı sayfalarında yerini her zaman için yerini koruyacakken, bu Vali ise kendisini o göreve getiren siyasal irade ile birlikte ilk seçimlerde tarih olacaktır. İçişleri Bakanlığı Kırklareli Valisi hakkında inceleme başlatacağına, kendisini derhal görevden alıp AKP’ye İl başkanı yapmalıdır.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle