GeriGündem İMKB Başkanı: Sorunlar kısa sürede aşılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İMKB Başkanı: Sorunlar kısa sürede aşılacak

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, “Tasarruf genelgesiyle gelen kısıtlamalarda istediğimiz izinler Başbakan Erdoğan tarafından verildi. Dolayısıyla sorunlarımızın başında yer alan tasarruf genelgesi kısıtlamaları bundan sonra büyük ölçüde ortadan kalkmış olacak" dedi.

İMKB Olağan Genel Kurul Toplantısında halka arzların artırılması konusunda yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Hüseyin Erkan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’yle (TOBB) yapılan görüşmelerin sonuçlandığını, protokol hazırlıklarının bittiğini anlattı. Erkan, TOBB, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Aracı Kuruluşları Birliği ile protokolü kısa sürede imzalayacaklarını bildirdi. Halka arzların artmasına ilişkin çeşitli şehirlerde toplantı yaptıklarını ve şirketlerle görüştüklerini belirten Erkan, çalışmaların gelecek dönemde daha yoğun devam edeceğini söyledi. Erkan, İMKB’nin, erişilmez uzaklıkta “İstanbul'un Borsası” izleniminin artık ortadan kalkmaya başladığını ifade ederken, “250’nin üzerinde ortağı olan, borsamızda işlem görmeyen SPK’da kaydı bulunan bu şirketlerin borsamıza gelmesi için çalışma başlattık. Bununla ilgili bir şirketimiz hemen başvurusunu yaptı, bunu da değerlendiriyoruz” dedi.

“TEKNOLOJİK VE TEKNİK ÇALIŞMALAR BAŞLATTIK”
Erkan, İMKB’de teknolojik ve teknik çalışmalar başlattıklarını, emir işletme kapasitesini 5 katı artıracak makinelerin borsaya geldiğini dile getirdi. İşlem salonlarının modernizasyonu için daha önce salonların teknik alt yapısını yapan kuruluşlarla görüşme başlattıklarını kaydeden Erkan, bununla ilgili ihaleleri ise bu yıl içinde bitirmeyi planladıklarını bildirdi. İMKB sitesini yeniden yapılandırma çalışmasının da başlatıldığını ifade eden Erkan, borsa binasının depreme karşı güçlendirilmesine yönelik, maliyetlere ilişkin olarak İstanbul Teknik Üniversitesi ile (İTÜ) çalışılmasına karar verildiğini belirtti. KOBİ’lere yönelik bir piyasa açılma kararını anımsatan Erkan, konunun SPK ile paylaşıldığını belirtti.

Erkan, son 5 yılda karşılaşılan sorunların kısa sürede aşılacağını ifade ederek, “Tasarruf genelgesiyle gelen kısıtlamalarda istediğimiz izinler Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmiştir. Bununla ilgili olarak da bize SPK, bildirimde bulundu. Dolayısıyla sorunlarımızın başında yer alan tasarruf genelgesi kısıtlamaları artık bundan sonra büyük ölçüde ortadan kalkmış olacak” dedi. İMKB’nin ilk defa TBMM tarafından görevlendirilen KİT Komisyonunun denetimine tabi olduğunu kaydeden Erkan, yapıcı bir denetimden geçtiklerini söyledi.

Bölge borsalarıyla işbirliğinin gündemde olduğunu aktaran Erkan, Aracı Kuruluşları Birliği’ne verilecek 3.6 milyon YTL bağışa ilişkin, “Konuyu bakanımla paylaştım. O da en kısa zamanda buna bakacağını söyledi. Kısa zamanda çözülecek diye düşünüyorum” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle