GeriGündem IMF İrlanda yardımını yeni hükümetle görüşmeye hazır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF İrlanda yardımını yeni hükümetle görüşmeye hazır

IMF İrlanda yardımını yeni hükümetle görüşmeye hazır
refid:16937285 ilişkili resim dosyası

Uluslararası Para Fonu (IMF), İrlanda'ya yapılan para yardımının çerçevesini 25 Şubat'taki genel seçimden sonra kurulacak hükümetle yeniden ele almaya hazır olduğunu bildirdi.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor  

Devlet kanalı RTE'nin haberine göre, IMF sözcüsü Caroline Atkinson, kurtarma paketinin ilk ve ikinci gözden geçirmelerinin büyük ihtimalle  birleştirileceğini ve seçim sonrasında yeni hükümetle yapılacağını söyledi.

Atkinson, IMF'nin, İrlanda ekonomisini yoluna koyabilmek için yardımın çerçevesini ve yeni İrlanda hükümetinin bu çerçevede alacağı ekonomik önlemleri  tartışmaya hazır olduğunu kaydetti.

Borç krizinin altından kalkamayan İrlanda hükümeti, Avrupa Birliği ve IMF'den yardım talep etmek durumunda kalmış, muhalefet partileri 85 milyar euroluk yardıma ilişkin anlaşmanın şartlarının yeniden görüşülmesi gerektiğini savunmuştu.

İrlanda'da muhalefette bulunan ancak yapılan son kamuoyu yoklamaları dikkate alındığında seçimden zaferle çıkacaklarına inanılan Fine Gael ve İşçi Partisi, özellikle bütçe açığının 2014'e kadar gayrı safi yurt içi hasılanın yüzde 3'ü seviyesine indirilmesi hedefinin gerçekçi olmadığına inanıyor.

IMF, yardım paketine 22,5 milyar avro ile katkıda bulunuyor.

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

http://twitter.com/HurriyetEkonet   


Yorumları Göster
Yorumları Gizle