Gündem Haberleri

  İmamlar TCK’yı karıştırdı

  Saffet KORKMAZ/ANKARA
  24.04.2004 - 09:30 | Son Güncelleme:

  Din adamlarının devlet idaresini, kanunlarını ve hükümet icraatını kötülemelerinin yanı sıra, artık ‘övmeleri’ de suç sayılacak.

  Bir din adamı, devletin niteliklerini övse de siyaset yapmış sayılacak ve hapis cezası alabilecek.

  TÜRK Ceza Kanunu (TCK) Alt Komisyonu, ‘görev sırasında din hizmetlerini kötüye kullanma’ ve ‘sıfattan yararlanarak din hizmetlerini kötüye kullanma’ maddelerini ele aldı. Bu maddeler, ‘ibadethanelere siyaset sokulmasını’ ve ‘din adamı sıfatı taşıdığı sürece kişilerin, siyaset yapmasını’ yasaklıyor.

  CHP İTİRAZ ETTİ

  Alt Komisyonda görev yapan öğretim üyelerinden İzzet Özgenç, her iki maddenin de tasarıdan çıkarılmasını önerdi. Özgenç, ‘Diğer devlet memurlarına serbest olan şey, neden din adamlarına yasak olsun. Bu iki maddeye de gerek yok’ görüşünü savundu. AKP’liler de bu öneriye destek verdiler.

  CHP’li Orhan Eraslan, bazı sıfatları taşıyan devlet memurlarının, bazı fedak arlıklar yapmaları gerektiğini savundu. Eraslan, ‘Din adamı siyaset yapmamalı. Dinde iman esastır. Din kuralları tartışılamaz. Siyasetin ve hukukun kuralları dine dayandırılamaz’ dedi. Eraslan’ın itirazı üzerine AKP’liler, ‘Siz, okula, kışlaya, ibadethaneye siyaset girmesin mi istiyorsunuz’ diye sordular.

  Eraslan, ‘Evet, buna varız. Ne ibadethanelerde siyaset yapılmalı ne de din adamları, bu sıfatları gereği katıldıkları toplantılarda siyaset yapmalı. Bunun pazarlığı olmaz’ dedi.

  Maddenin, ‘Devletin idaresini, kanunlarını veya hükümet icraatlarını kötüleyenlere ceza verilmesini’ öngördüğünü anımsatan Özgenç, ‘Kötülemek siyaset yapmaksa o zaman övmek de siyaset yapmaktır. Öyleyse övmeyi de suç sayalım’ önerisinde bulundu. AKP’li Halil Özyolcu, buna destek verdi ve önergeye imza attı. Önerge itirazlara rağmen kabul edildi. Önergeye göre, devlet idaresini ve kanunlarını kötüleyenlerin yanı sıra övenler de suç işlemiş sayılacaklar.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı