Gündem Haberleri

  Ilık hava geliyor

  Hürriyet Haber
  20.12.2001 - 12:24 | Son Güncelleme:

  Türkiye, yarın Orta Akdeniz`den gelen yağışlı ancak ılık havanın etkisine girecek. Yağışlar, Güney Ege ve Batı Akdeniz`de etkili olacak.

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü`nden yapılan açıklamaya göre halen yurdun doğusunda görülen kar yağışı, bugün etkisini kaybedecek. Ancak soğuk hava, bu gece ve yarın da yurdun kuzey, iç ve doğu bölgelerinde etkili olacak.

  LODOS VE SEL UYARISI
  DSİ, meteorolojinin, Antalya yöresi için yarından itibaren lodos ve şiddetli yağış uyarısında bulunması üzerine önlemler aldı.

  Devlet Su İşleri (DSİ) Antalya Bölge Müdürü Mustafa Altundal, barajlarda gerekli önlemlerin alındığını, tarım alanları ve yerleşim merkezlerinde yaşanabilecek su baskınlarına karşı da, iş makinaları ve ekiplerin hazır bekletildiğini bildirdi.

  Lodosun, derelerin denize ulaşmasını engellediğini, su taşkınlarına neden olduğunu belirten Altundal, "Oymapınar ve ManavgatBarajları tamamen dolu. Bu barajlarımızın hacmi küçük olduğu için, su bırakmak zorunda kalıyoruz. Ancak, barajın aşağı kesimlerinde Manavgatilçe merkezi bulunduğu için suyu fazla bırakamıyoruz" dedi. Altundal, şiddetli yağışların devam etmesi durumunda, barajlardan kontrollü olarak su bırakmayı sürdüreceklerini belirtti.

  Hava sıcaklığının, gece iç kesimlerde yer yer sıfırın altında 10-15, Doğu Anadolu`nun kuzeydoğu kesimlerinde sıfırın altında 20-25 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

  Yapılan son tahminlere göre, Türkiye, yarın öğleden sonra, Orta Akdeniz`den gelen yeni bir yağışlı, ancak ılık havanın etkisine girecek. Yarın Ege kıyılarında başlayacak yağışlar, hafta sonunda yurdun güney, batı ve orta bölgelerinde devam edecek. Sağanak yağışlar, 22 Aralık Cumartesi günü kuvvetli lodos ile birlikte hafta sonunda Güney Ege ve Batı Akdeniz`de etkili ve sürekli olacak. Hava sıcaklığı yağışa rağmen, hafta sonunda yurdun batı bölgelerinde 8-10 derece artacak. Genellikle yağmur ve sağanak şeklindeki yağışların, yılın son haftasında da devam edeceği tahmin ediliyor.

  Meteoroloji uzmanları, bu gece ve yarın, kuzey, iç ve doğu kesimlerde görülecek kuvvetli don olayı ve buzlanma ile hafta sonunda Güney Ege ve Batı Akdeniz`de beklenen etkili yağış nedeniyle ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmalarını istediler. Bu değerlendirmelere göre;

  Yarın: Yurdun batı kesimleri parçalı ve çok bulutlu, Marmara`nın güneybatısı ile kıyı Ege yağmur, yer yer sağanak yağışlı geçecek. Marmara ile yurdun iç ve doğu kesimlerinde yer yer sis görülecek.

  23 Aralık Cumartesi: Marmara, Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz ile İç Anadolu`nun güney ve batısı yağışlı geçecek. Yağışlar, kuvvetli lodosla birlikte Güney Ege ve Batı Akdeniz`de etkili ve sürekli olmak üzere yağmur, yer yer sağanak, Trakya, İç Ege ve Batı Karadeniz`in iç kesimleri ile İç Anadolu`nun kuzey batısında önce karla karışık yağmur, zamanla yağmur şeklinde olacak. Yurdun doğu kesimlerinde ise sis bekleniyor.

  23 Aralık Pazar: Marmara`nın doğusu, Akdeniz, Ege, Batı Karadeniz,Orta Karadeniz`in iç kesimleri, İç Anadolu ile Doğu Anadolu`nun batısıyağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar, Batı Akdeniz`de yer yer etkili olacak.
   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı