GeriGündem İlhan'ın adı Gürün'de bir sokağa verildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlhan'ın adı Gürün'de bir sokağa verildi

Ünlü şair ve yazar Attila İlhan'ın adı, Sivas'ın Gürün İlçesi'nde bir sokağa verildi.

Gürün Belediye Meclisi'nde alınan karar doğrultusunda, ünlü şair Attila İlhan'ın babasının doğduğu evin de bulunduğu Menekşe Sokağa, Atilla İlhan'ın adının verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Gürün Belediye Başkanı Mehmet Aktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Attila İlhan'ın, Gürün'ün son kadısı Mehmet Hamdi Efendi ve Adile Hanım'ın kaymakam olan oğlu Muharrem Bedrettin'in üç çocuğundan biri olduğunu hatırlattı.

İsmi halka malolmuş biri olan İlhan'ın adının, babasının doğduğu yere verilmesini belediye meclisinde görüşerek kabul ettiklerini kaydeden Aktaş, ailenin Gürün'deki evlerinin hala ayakta olduğunu bildirdi.

Attila İlhan'ın babası Muharrem Bedrettin İlhan'ın, Gürün'de 1891 yılında görev yapan son kadı olan Mehmet Hamdi Efendi'ye ait, halen ayakta duran iki katlı eski evde dünyaya geldiğini belirten Aktaş, kaymakam olan Muharrem Bedrettin İlhan'ın görevi nedeniyle İzmir'e yerleştiğini, çocuklarının da orada dünyaya geldiğini söyledi. Aktaş, ailenin 1956 yılında da Gürün'deki nüfus kaydını İzmir Karşıyaka'ya aldıklarını kaydetti.

Ünlü şairin ölümünün ardından adını evlerinin bulunduğu Menekşe Sokağa vererek, çok sayıda ilim, kültür, sanat adamıyla sayısız bürokratı yetiştiren Gürün'de bir ünlünün daha ismini ölümsüzleştirdiklerini bildiren Aktaş, ayrıca ailenin evini, ilçede halen yürütülmekte olan “Tarihi Gürün Konakları'nı Koruma” çalışmasıyla yokolmaktan kurtarmayı da hedeflediklerini bildirdi.

Önümüzdeki günlerde düzenlenecek programla sokağa yeni tabelasının yerleştirileceği öğrenildi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle