Gündem Haberleri

  İhraç ediliyorlar

  Şaban SEVİNÇ / ANKARA
  06.02.2005 - 01:31 | Son Güncelleme:

  Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Şanlıurfa Milletvekili Turan Tüysüz, CHP’den ‘kesin ihraç’ talebiyle disiplin kuruluna sevk edildi. Sarıgül’ün ‘kurultayda terör estirmesi’ Tüysüz’ün de, Divan Başkanı Öktem’e ‘yumruk savurması’ ve ‘belindeki silah’ gerekçe olarak gösterildi.

  CHP’de Olağanüstü Kurultay kavgasının ardından ‘giyotin’ işlemeye başladı. Parti Meclisi (PM), Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile Şanlıurfa Milletvekili Turan Tüysüz’ü, CHP’den kesin ihraç talebiyle ve tedbirli olarak Yüksek Disiplin Kurulu’na (YDK) sevk etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem yaptığı açıklamada, Mustafa Sarıgül’ün CHP içinde neden olduğu olayları ‘terör’ olarak niteleyip, ‘Kurultayda yaşananlar kamuoyunu ve CHP’lileri derinden üzmüştür. CHP’nin o terör karşısında suskun kalması düşünülemez’ dedi.

  CHP Şanlıurfa Milletvekili Tüysüz, partinin genel kurul toplantısında Divan Başkanı’na saldırıp silah gösterdiğinden, kesin ihraç istemiyle disipline sevkedildi. Tüysüz’ün disipline sevki, bazı milletvekillerinin verdikleri önergeyle özel olarak gündeme alındı.

  SARIGÜL’E OY BİRLİĞİYLE SEVK

  PM’nde seçilen Merkez Yönetim Kurulu, PM’nin ardından Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında dün ilk toplantısını yaptı. Toplantıda Sarıgül, CHP içinde terör yarattığı, kavga edip zorbalık uyguladığı gerekçesiyle oy birliğiyle ve tedbirli olarak tüzüğün 68’inci ve 70’inci maddeleri uyarınca CHP’den ihraç edilmesi istemiyle disipline sevkedildi. Sarıgül ikinci kez disipline sevkedilirken yolsuzluk ve rüşvet iddialarına yer verilmedi.

  Kurultay’daki kavgalar ve Divan Başkanı’na saldırıların yer aldığı görüntülerin izlenmesinden sonra Baykal, ‘Bar ve pavyon fedailerini, otopark mafyasını CHP kurultayına sokmuşlardır. Olayları bunlar yapmış, gerçek CHP’liler de saldırıların hedefi haline gelmiştir’ dedi.

  SARIGÜL: HAKKIMI ARAYACAĞIM

  MYK’nın kararını değerlendiren Sarıgül ise ‘Karar, Baykal yönetiminin ne kadar korku, heyecan içinde olduğunun göstergesidir’ dedi. Mücadelesinin ‘halk hareketi’ olduğu iddiasını yineleyen Sarıgül, ‘Baykal, kağıt üzerinde kendi atadığı memurlarıyla bunu durdurmaya çalışıyor. CHP özgürleşinceye, CHP demokratikleşinceye ve iktidar oluncaya kadar mücadele sürecek’ diye konuştu
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı