Gündem Haberleri

  İğrençlik Nobelleri dağıtıldı

  Hürriyet Haber
  05.10.2003 - 02:06 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Harvard Üniversitesi'nin her yıl dağıttığı ‘‘İgNobel’’ ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu. Harvard Üniversitesi'nin tiyatro salonunda yapılan törende ‘‘İgNobel’’ (İğrenç) jürisi, şu garip çalışmalara ödül verdi:

  TIP: Çalışmalarıyla Londra'daki taksi şoförlerinin beyinlerinin diğer Londralıların beyinlerine göre daha gelişmiş olduğunu ispatlayan 7 İngiliz bilim adamına verildi.

  KİMYA: Japonya Kanawaza Üniversitesi'nden Yukio Hirose, güvercinlerin neden bronz heykellerle ilgilenmediğini anlattığı çalışmasıyla ödülün sahibi oldu.

  BİYOLOJİ: Bir yaban ördeğinin ölü hemcinsiyle çiftleştiğini ilk kez bilimsel olarak ispatlayan araştırmacı kazandı.

  EDEBİYAT: Beyzbol şapkalarını ters takanların ve süper marketlerdeki ekspres kasalara, izin verilenden daha fazla malın ücretini ödeyenlerin oranı gibi konuları inceleyen New Yorklu John Trinkaus'a verildi.

  MÜHENDİSLİK: ‘‘Murphy Kanunları’’nın mucitleri Edward Murphy ile George Nichols kazandı.

  FİZİK: Avustralyalı araştırma grubu, değişik yüzeylerde bir koyunu çekmek için gereken güç konulu çalışmasıyla ödüle layık görüldü.

  PSİKOLOJİ: Yaptıkları araştırmalarda ‘‘Politikacılar, benzersiz şekilde basit kişiliklidirler’’ sonucuna ulaştıkları gerekçesiyle Roma ve Stanford üniversitelerine verildi.

  BARIŞ: Resmen ölü ilan edildikten sonra aktif bir yaşam sürdüğü, ölümden sonra bürokrasi ve aç gözlü akrabalara karşı kampanya açtığı ve Ölü İnsanlar Derneği'ni kurduğu gerekçesiyle Hintli Lal Bihari'ye verildi.

  EKONOMİ: Karl Schwarzler ile Liechtenstein'lı yetkililer, düğün veya balo gibi eğlenceli etkinlikler için bir ülkeyi tümüyle kiralamanın imkansız olduğunu kanıtladıkları çalışma nedeniyle ödül aldılar.

  ÖZEL ÖDÜL: Stockholm Üniversitesi'nden 3 bilim adamı, tavukların güzel kişileri tercih ettiklerini gösteren araştırmalarıyla ödülü kazandılar.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı