GeriGündem Iğdır'da polis aracına 1 tonluk bombayla saldırı: 13 polis şehit
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Iğdır'da polis aracına 1 tonluk bombayla saldırı: 13 polis şehit

Iğdır'da polis aracına 1 tonluk bombayla saldırı: 13 polis şehit
refid:30013893-spot ilişkili resim dosyası

IĞDIR’dan, Dilucu Sınır Kapısı’nda görevli polis memurlarını götüren servis minibüsü ile koruma görevi yapan otomobilin, Aralık ilçesine bağlı Hasanhan Köyü yakınlarından geçişi sırasında PKK’lı teröristler yola önceden döşedikleri yaklaşık bir ton bombayı uzaktan kumanda ile patlatıldı. Hain saldırıda 13 polis şehit oldu.

Iğdır’dan Nahcivan’a açılan Dilucu Sınır Kapısı’nda görev yapan polisleri taşıyan servis minibüs ile korumaları taşıyan otomobil, bugün sabah erken saatlerinde tuzağa düşürüldü. Geçen 27 Ağustos’ta servis minibüsüne yapılan saldırıda bir polis memurunun yaralanmasının ardından, servis minibüsüne Özel Harekat polisleri koruma vermeye başladı. Bu sabah Iğdır’dan hareket eden servis minibüsü ile koruma görevi yapan koruma otomobili, saat 07.30 sıralarında Aralık İlçesi’ne bağlı Hasanhan Köyü yakınlarından geçerken, PKK’lı teröristler yola önceden döşedikleri patlayıcıyı uzaktan kumandayla infilak ettirdi.

Yaklaşık bir ton olduğu değerlendirilen bombanın infilak etmesiyle birlikte araçlar havaya uçup parçalanırken ortalık kan gölüne döndü. Minibüste ve otomobilde bulunan 13 polis şehit oldu, 1 polis yaralı kurtuldu. Yaralı polis de hastanedeki tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

Olayın duyulmasıyla birlikte bölgeye güvenlik güçleri ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralı polis, hemen ambulansla Iğdır Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Şehitlerin cenazeleri de Iğdır’a getirildi.

Güvenlik güçleri saldırıyı gerçekleştiren PKK’lı teröristlerin yakalanması için bölgede geniş kapsamlı operasyon başlattı.ALTINOK IĞDIR'A GİDİYOR

İçişleri Bakanı Selami Altınok'un, incelemelerde bulunmak üzere terör saldırısının yaşandığı Iğdır'a gideceği bildirildi.

ERDOĞAN'DAN İÇİŞLERİ BAKANI İLE EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ'NE BAŞ SAĞLIĞI TELGRAFI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Iğdır'da Dilucu Sınır Kapısı'ndaki memurların görev yerlerine gidişlerine refakat eden polis ekibine yönelik bombalı saldırıda 13 polisin şehit olması nedeniyle; İçişleri Bakanı Selami Altınok ve Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz'e birer telgraf gönderdi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, konuyla ilgili olarak "Iğdır'daki menfur saldırıyı lanetleyen Sayın Cumhurbaşkanımız telgrafında, saldırının kendisini derinden üzdüğünü belirterek, aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet niyaz etmiş; ailelerine, milletimize ve Türk Polis Teşkilatına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifa dileklerini iletmiştir" denildi.

Iğdırda polis aracına 1 tonluk bombayla saldırı: 13 polis şehit


13 GÜN ÖNCE DE SALDIRI OLMUŞTU

27 Ağustos Perşembe günü de Iğdır'dan Dilucu Sınır Kapısı'nda görevli polisleri taşıyan minibüse, PKK'lı teröristler tarafından çapraz ateş açılmış ve bir polis yaralanmıştı. Minibüse eşlik eden Özel Harekat polisleri, teröristlere karşılık verince çatışma çıkmıştı.

Iğdırda polis aracına 1 tonluk bombayla saldırı: 13 polis şehit

Iğdırda polis aracına 1 tonluk bombayla saldırı: 13 polis şehit Abdullah Gül'ün yakın koruması şehit oldu

Iğdırda polis aracına 1 tonluk bombayla saldırı: 13 polis şehit Abdullah Gül tweet attı: 'Fehmi’yi ve silah arkadaşlarını teröre kurban vermiş olmamızdan dolayı büyük bir üzüntü içerisindeyim'

Iğdırda polis aracına 1 tonluk bombayla saldırı: 13 polis şehit Şehit polis Yaşar Doğançay'ın 5 aylık ve 2 yaşında iki çocuğu vardı

Iğdırda polis aracına 1 tonluk bombayla saldırı: 13 polis şehit Şehit polis Burak Zor, 2 ay önce şark görevi için İstanbul'dan Iğdır'a tayin edilmişti

Iğdırda polis aracına 1 tonluk bombayla saldırı: 13 polis şehit Şehit polis Fehmi Şahin'in emekliliğine 2 yıl kalmıştı

Iğdırda polis aracına 1 tonluk bombayla saldırı: 13 polis şehit Şehit polis Adem Cankurtaran, 2 yıllık evliydi

False