GeriGündem İftar duası nasıl okunur? İşte iftar duası hakkında bilgiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İftar duası nasıl okunur? İşte iftar duası hakkında bilgiler

İftar duası nasıl okunur? İşte iftar duası hakkında bilgiler

İftar duası, akşam ezanıyla birlikte günün ibadetini tamamlamak isteyen vatandaşların merakla araştırdığı konu oldu. Oruç ibadetinin faziletinden tam anlamıyla yararlanmak isteyen vatandaşlar, iftar duası için detayları sorgulamaya başladı. Peki, iftar duası nasıl okunur? İşte, birçok vatandaşın merak ettiği konunun detayları

İftar duası, orucunu açmak isteyen vatandaşların araştırdığı konular arasında yer alıyor. Oruçlarını açmak için yudumlayacakları sudan önce iftar duası okumak isteyen Müslümanlar, iftar duası için sorgulamalarını sürdürüyor. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alınan bilgilere göre iftar duası nasıl okunur? İşte, detaylı bilgiler

İFTAR DUASI NASIL OKUNUR?

İftar duası;

"Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme'l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü."

Anlamı;

"Allah'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!"

Yemek duası;

"Bismillâhirrahmânirrahîm
Elhamdülillâhi’llezî et’amenâ ve sekânâ ve cealnâ minel müslimîn.Nimetu celillullah,Berakati Halillullah Şefaat ya Rasulullah, Külû ve’şrabû ve lâ tüsrifû, İnnehû lâ yuhibbü’l müsrifîn.Allahumme zid velâ tengus bi-hürmeti-l Fatiha…"

Anlamı;

"Hamd Allaha mahsustur. Hamd Allaha mahsustur. Hamd Allaha mahsustur. Hamd bizi doyuran, içiren, ve bizi müslümanlardan eyleyen Allaha mahsustur.Yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.Allahım Fatiha suresi hürmetine arttır eksiltme. AMİN…"


Yorumları Göster
Yorumları Gizle