Gündem Haberleri

  İçki içmek erkekleri koruyor

  Hürriyet Haber
  04.12.2009 - 16:39 | Son Güncelleme:

  İspanya'da yapılan bir araştırmaya göre her gün ölçülü şekilde alkol tüketen erkeklerde kalp rahatsızlığı riski, üçte birden fazla azalıyor.

  Hatta İspanyol uzmanlar, bazı durumlarda içkide ölçüyü kaçırmanın dahi erkeklere yaradığını söylüyor.

  BBC'nin haberine göre araştırma erkekler açısından alkolün yararlarına yeni kanıtlar sunuyor ama alkolün kadın vücudunda işlenmesi daha farklı olduğundan, kadınlara fazla bir fayda sağlamadığını vurguluyor.

  İyi kolesterol

  İspanyol bilimadamları, araştırma kapsamında yaşları 29 ile 69 arasında değişen, 15 bin 500 erkek ve 26 bin kadın deneğin içki tüketim alışkanlıklarını incelemiş.

  İspanya'nın değişik yörelerinden gelen bu denekler hiç içki kullanmayandan, her gün en az 90 gram içki tüketene dek altı farklı kategoride değerlendirilmiş.

  Günde 90 gram içki tüketimi, haftada sekiz şişe şarap ya da 16 litre bira içmeye denk düşüyor.

  Araştırmanın sonuçlarına göre günde bir kadehten daha az votka tüketenlerde kalp rahatsızlığı riski yüzde 35 oranında azalıyor.

  Günde 3 ila 11 kadeh votka içenlerde ise kalp rahatsızlığı riski ortalama yüzde 50 düşüş gösteriyor.

  Ancak erkeklerden daha az kalp rahatsızlığının görüldüğü kadınlarda, erkeklerdekine benzer faydalar gözlenmemiş.

  Kalp krizi riski

  Uzmanlar bu farklılığı hormonlarının kadınları bu hastalığa karşı zaten koruyor olması ile açıklıyor.

  Araştırmaya göre hangi alkol türünün tüketildiği de fark etmiyor ama farklı içkilerden ölçülü ya da çok miktarda tüketenlerin sağladığı faydanın daha yüksek göründüğü bildiriliyor.

  Araştırmanın dayanak noktaları netleşmemiş olsa da alkolün "iyi kolesterol" olarak da bilinen lipoprotein artışına ve bu sayede damarların çevresinde "kötü kolesterol" birikiminin engellenmesine yardımcı olduğu biliniyor.

  Bununla beraber İngiliz bilimadamları verilerin temkinli değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek aşırı alkol tüketiminin başka hastalıkların riskini artırdığına, dünyada yılda 1,8 milyon insanın alkol tüketimine bağlı rahatsızlıklardan hayatlarını kaybettiklerine dikkat çekti.

  Kalp dergisinde yayımlanan araştırma sonuçları, bazı bilim çevrelerince aşırı alkol tüketimini teşvik ettiği gerekçesiyle eleştirildi.

  Kalp Krizi Araştırmaları Vakfı da genel anlamda aşırı alkol tüketiminin, kalp krizi riskini üç kat artırdığının altını çizdi.

  Araştırma görevlisi Joanne Murphy, "Altı saatte altı birim içki içmek, aşırı tüketim anlamına geliyor ve düzenli olarak bu şekilde içenler de kalp krizi riskini artırıyor." diye konuştu.

  Araştırmanın yapıldığı İspanya alkol tüketiminin aşırı oranlarda, ancak kalp rahatsızlıklarının düşük olduğu ülkelerden biri.

  İngiltere'de ise Sağlık Bakanlığı kadınların günde toplam bir kadehe denk düşen iki ila üç birimden, erkeklerin ise üç ila dört birimden fazla alkol tüketmemesini tavsiye ediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı