GeriGündem İçişleri Bakanı Muammer Güler'den Gezi PArkı açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İçişleri Bakanı Muammer Güler'den Gezi PArkı açıklaması

İÇİŞLERİ Bakanı Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemlerin demokratik hukuk çerçevesinde başlamasına rağmen son günlerde araya karışan marjinal gruplar tarafından provoke edildiğini söyledi.

Adana'da Gezi Parkı protestocularına müdahale sırasında 5 metrelik alt geçit inşaatına düşerek şehit olan Komiser Mustafa Sarı'nın cenazesine katılmak üzere Adana'ya gelen Bakan Muammer Güler'i Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah karşıladı. Adana Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret eden Güler, Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan'a ve polis teşkilatına baş sağlığı diledi. Gezi Parkı eylemlerini de değerlendiren Güler, eylemlerin demokratik hukuk çerçevesinde başlamasına rağmen, son günlerde araya karışan marjinal gruplar tarafından provoke edildiğini kaydetti. Çıkan olaylar nedeniyle eylemin amacını aştığını ifade eden Güler, "İçeriden ve dışarıdan yoğun bir birliktelik ile ajitasyon yönü ile toplumsal yaralara yol açabilecek provokasyonlar da ortaya çıkmaktadır. Hayatını kaybeden arkadaşlarımızı bunun acı bir örneği olarak gösterebiliriz. Tabi bu mutsuzluğu meşrulaştırmak diğer bir boyutudur. Toplumda huzuru bozacak çatışmalar çıkarılıyor" dedi.

SAĞDUYU ÇAĞRISI

Eylemler sırasında çıkan olaylarda sivillerin hayatını kaybettiğini, güvenlik güçlerinden de ölenlerin bulunduğunu hatırlatan Güler, "Bu ülkede doğacak kargaşa, çıkacak kaos, Allah korusun, korkunç boyutlara ulaşır. Hükümetimiz elinden gelen gayreti göstermiştir. Demokrasinin alanları daha da artacaktır. Kaos alanlarından kimse bir şey elde edemez. Elde edilemeyecek şeyin de kimseye hayrı olmaz. Önemli olan siyasetin meşru zeminini kaybetmemektir. Bu işlerin bir an önce son bulmasını istiyoruz. Sağduyulu davranılmasını istiyoruz" diye konuştu.

ADANA VE HATAY HASSASİYETİ KAŞINIYOR
Hatay'da Abdullah Cömert'in hayatını kaybettiğini Adana'da da Komiser Mustafa Sarı'nın şehit olduğunu belirten Güler, şu değerlendirmeyi yaptı:"Özellikle Adana ve Hatay'ın hassas bir yapısı var. Bu yüzden bölge halkının gerginliğini tırmandırmayı amaçlıyorlar. Valilerimiz, parti ayrımı yapmadan bölge milletvekillerimiz ve güvenlik güçlerimiz üzerlerine düşeni yapmaktadır. Kanaat önderlerinin de bölgede büyük etkisi olmuştur. Ben artık bu işlerin, protesto boyutunu aşan bu gösterilerin bir an önce sonlandırılması için sağduyulu davranmaya herkesi davet ediyorum."

ORANTISIZ GÜÇ İNCELENİYOR
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ziyaret eden Türkiye Barolar Birliği yönetiminin, polisin müdahalede orantısız güç kullandığı yönündeki şikayetinin hatırlatılması üzerine Güler, iddiaların değerlendirildiğini vurgulayarak şöyle dedi: "Elbette ki müdahalelerde aşırılıklar olabilir. Bu konu hassasiyetle inceleniyor. İhmali olanların gereği yapılacaktır. Polisi halk ile karşı karşıya getirmeyecek durumların oluşturulmasını bekliyoruz."
Bakan Güler ve beraberindekiler Şehit Komiser Mustafa Sarı'nın cenazesine katılmak için Osmaniye'nin Düziçi İlçesi'ne gitti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle