GeriGündem İçinde sahaf barındıran otel
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İçinde sahaf barındıran otel

2009’da kapılarını açan Point Hotel Barbaros, Türkiye’nin ilk Art-Tech oteli. Çağdaş sanat ile en yeni teknolojik ürünleri bir araya getiren otelde İstanbul ile ilgili her türlü kitap ve objenin yer aldığı bir ‘Sahaf’ ziyaretçileri bekliyor. Point Hotel Barbaros Genel Koordinatörü Gökhan Özbek’in, sahaflardan topladığı kitaplarla oluşturduğu kütüphanede sadece referans kitapları değil, İstanbul ile ilgili objeler, gravürler, efemeralar, fotoğraflar, hat levhaları, kartpostallar ve tabelalar da var.
Sahaf ama satış yok
Özbek, İstanbul konulu güncel referans kitaplarının bulunduğu bir kütüphane açarak otel misafirlerinin şehirle ilgili bilgi edinmelerini sağlamak istiyorken, yolu sahaflara düşünce işin şekli değişiyor. Sahafların rastlantısal düzenini görünce önünde yeni bir kapı açıldığını söyleyen Özbek, aynı düzeni kütüphaneye yansıtmış, adını da “Sahaf” koymuş. İsmine aldanıp satış yapıldığını sanmayın. Kütüphanenin adı, sahaf dükkanlarının tozlu raflarında yaşanan beklenmedik karşılaşmalara göndermede bulunuyor.
Sahaf’ta elinize aldığınız bir tabloyla karşınıza çok kıymetli bir kitap, kitabı kaldırdığınızda ise çok değerli bir gravür çıkabiliyor. Sahaf, otel misafirleri gibi, araştırmacılar ve kitap meraklılarına da açık. Uzun vadedeki hedeflerinin, kütüphanelerini İstanbul araştırmaları için bir numaralı adres haline getirmek olduğunu söyleyen Gökhan Özbek, Sahaf’ta yaşayan işler üretilmesine öncelik verdiklerini ekliyor.
Fotokopi hizmeti
Özbek, İstanbul severleri ve kitap meraklılarını sevindirecek bir haber veriyor: “Sahaf’ın kendi yayınlarını çıkarması da planlarımız dâhilinde. Kütüphanemizde Türkçeye çevrilmemiş birbirinden değerli kitaplar var. Kitapların çevirisi yapıldıktan sonra, isteyen ziyaretçilere fotokopi hizmeti vermeyi düşünüyoruz.”

Amerika’daki Osmanlı

ABD’nin başkenti Washington’da Osmanlı padişahlarına ait eserler bir çok önemli merkezde büyük ilgi çekiyor. Ünlü Washington Anıtı’nda, Sultan Abdülmecit’in yaldızlı tuğrası olan hatıra taşı bulunuyor. 60x20x152 santimetrelik blok mermerin üzerine, “Ebedi dostluğa destek için, Abdülmecid Han, haysiyetli adının Washington’daki uzun taşa yazılmasına izin verdi” ifadesi yer alıyor. Smithson Ulusal Doğa Tarihi müzesinde ise, Sultan 2’nci Abdülhamit’in zümrüt taşı görülebiliyor. Taşa ait bilgide, Sultan’ın bu taşı kemer tokasına taktığı belirtiliyor. Temsilciler Meclisi galerisindeki tarihe mal olmuş kanun koyuculardan 23’ünün mermer kabartma portresinden biri de Kanuni Sultan Süleyman’a ait. Portreyi heykeltraş Joseph Kiselewski 1950 yılında yaptı. ? A.A.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle