Gündem Haberleri

  İBB'den siluet kararı

  A.A
  14.10.2011 - 09:56 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, şehrin siluetinin korunması için “Siluet Ana Planı” oluşturulmasını onayladı.

  Saraçhane'de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Ekim ayı 4. birleşimi gerçekleştirildi.
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Planlama Müdürlüğünün teklifiyle gündeme gelen raporda, İstanbul kimliğinin en önemli ögelerinden birinin, kent siluetinin muhafaza edilerek, gelecek kuşaklara bozulmadan aktarılabilmesi ve silueti olumsuz etkileyen deneyimlerin tekrar yaşanmaması için başta Tarihi Yarımada, Boğaziçi ve Haliç olmak üzere, silueti belirleyen ve etkileyen alanları kapsayacak şekilde bütüncül bir siluet ana planının yapılmasının gerekliliği olduğu belirtildi.
  Raporda, 2009 yılında kabul edilen 1/100 binlik planın kentin siluetini muhafaza etmeye dönük maddelerinin bulunduğu belirtilerek, mevcut plan üzerinde değişiklik yapılması talebi iletildi. Ayrıca, silueti olumsuz yönde etkileyecek yapılaşma ve gelişmelere izin verilmeyerek, olumsuz etkileyen uygulamaların ise zaman içinde ıslah edilmesinin esas olduğu ifade edildi.

  Raporda, çevre düzeni planında yapılacak değişikliğin ardından hazırlanacak “Siluet Ana Planı”nın uygulamaya konulmasına kadar kentin siluetini kontrol etmek üzere İstanbul siluetini etkileyen bölgelerdeki imar planlarında yapılaşma haklarına yönelik kısıtlayıcı koşullar getirilmesi istendi.
  Rapor da İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun da konuya ilişkin kararına yer verildi. Buna göre, Komisyon, kentin sahip olduğu özgün siluetin etkilenme bölgeleriyle bütünleşerek korunması ve geliştirilmesi için ilgili kurumların iş birliği ile kent siluetine ilişkin “İstanbul Siluet Ana Planı” ve bu plana altlık teşkil edecek bölgesel siluet planı çalışmaları yapılmasını kararlaştırdı.

  Komisyon kararında, ayrıca söz konusu plan hazırlanıncaya kadar, “siluete ilişkin yapılacak bölgesel çalışmalar neticesinde İstanbul'un özgün siluetini oluşturan alanlar ile silueti etkileme potansiyeline sahip alanlarda kent siluetindeki değişimi kontrol etmek amacıyla imar planlarında verilen yapılaşma haklarına yönelik kısıtlayıcı koşullar getirilebilir” ifadesine yer verdi.
  Rapor, meclis üyelerince oy birliğiyle kabul edildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı