Gündem Haberleri

  Hukukçulardan ve DİSK’ten Pişkinsüt’e destek

  Hürriyet Haber
  28.07.2001 - 14:16 | Son Güncelleme:

  İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olduğu dönemdeki faaliyetleri nedeniyle yargılanması istenilen DSP Milletvekili Sema Pişkinsüt'e İnsan Hakları İçin Hukukçular Komitesi ve DİSK sahip çıktı. Komite, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e bir kınama mektubu gönderirken, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de, konfederasyon olarak ''Sema Pişkinsüt'ün haklı ve onurlu mücadelesini desteklediklerini'' bildirdi.

  İnsan Hakları için Hukukçular Komitesi, "Hukukçular Komitesi Türk Hükümetini öncü milletvekillerini cezalandırmak yerine desteklemeye çağırıyor" başlığıyla yazılı bir açıklama yaparak, Pişkinsüt'ün yargılanma girişimi konusunda duydukları "derin kaygıyı" bir mektupla Bakan Türk'e aktardıklarını bildirdi. Pişkinsüt'ün 1998-2000 yılları arasında İnsan Hakları Komisyon Başkanı sıfatıyla polis tarafından işkenceye yapıldığını iddia eden kişilerle mülakatlar yaptığı anımsatılan açıklamada, "Komisyon, işkenceye ilişkin son derece büyük kanıtları ortaya çıkardı ve 9 ciltlik raporunu desteklemek için kanuni zemine getirdiği zaptedilen işkence aletleriyle Parlamentoyu şaşkına çevirdi" ifadesine yer verildi.

  ADALET BAKANLIĞI’NIN NİYETİ

  Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bekir Selçuk'un, "Komisyon güvencesi" ile mülakat yaptığı gözaltındaki kişilerin adlarını vermediği için Pişkinsüt'ün suçlulara yardım ettiğini ileri sürdüğü anlatılan açıklamada, Selçuk'un yetkisini işkenceciler hakkında soruşturma için kullanması gerekirken Pişkinsüt’ün yargılanması için kullanılması, Adalet Bakanlığı'nın niyeti hakkında kötü sinyaller göndermektedir. Pişkinsüt ve Komite üyelerinin ciddi insan hakları ihlallerine karşı savaşmayı seçmesi ve cesaretleri, Türkiye'de ve tüm dünyada takdirle karşılanmaktadır."

  DİSK:ONURLU MÜCADELESİNDE YAYINNDAYIZ

  Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, konfederasyon olarak ''Sema Pişkinsüt'ün haklı ve onurlu mücadelesini desteklediklerini'' bildirdi.

  Çelebi, yaptığı yazılı açıklamada, ''suç işledikleri yönünde iddia bulunanlar hakkında işlem yapılmazken, yapılan yanlışlıkları ortaya koyanların suçlu ilan edilmeye çalışıldığını'' öne sürerek, DSP Aydın milletvekili Sema Pişkinsüt hakkında yapılan işlemin ''çok ilginç'' olduğunu kaydetti.

  Bu durumun, savcılığın işlemi ile siyasetçi arasında bir bağ kurulmasını akla getirdiğini savunan Çelebi, şöyle dedi:

  ''Bir tür cezalandırma mantığının işlediği izlenimi ortaya çıkmaktadır. Hiç kimsenin hukuka olan güveni sarsmaya, mevkiini, yetkilerini hukuku, kişisel düşünce, inanç ve çıkarlarına alet etmeye hakkı yoktur. DİSK olarak Sema Pişkinsüt'ün haklı ve onurlu mücadelesini destekliyoruz.''

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı