Gündem Haberleri

  Hrant Dink Davası’ndaki tahliyelere savcı itiraz

  Serpil KIRKESER / İSTANBUL, (DHA)
  21.04.2016 - 16:17 | Son Güncelleme:

  AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink Cinayeti’ne ilişkin görülen davada emniyet amiri Özkan Mumcu ile Polis memuru Muhittin Zenit’in tahliye edilmesine itiraz edildi.

  Duruşma Savcısı Evliya Çalışkan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itirazda, "Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görev yapan Sanık Muhittin Zenit’in Erhan Tuncel ile irtibat sağlayarak, onu maktül Hrant Dink’e yönelik eylem konusunda kendilerine bilgi vermeye angaje ettiği ve bu sayede olayın başından itibaren maktül Hrant Dink’e yönelik cinayetin tasarısından bilgi sahibi olduğu kamu görevlisi sorumluluğuyla terör örgütünün maktük Hrant Dink’e yönelik cinayet tasarısını terör örgütünün kontrolünde olmayan yetkili merciye bildirip deşifre ederek engelleme imkanına sahipken sanık Muhittin Zenit’in bunu yapmadığı aksine cinayet sonrası başka şehirde görevli olmasına rağmen mensubu olduğu terör örgütü yöneticilerinin talimatıyla Trabzon iline gelerek suç delillerinin karartılmasına iştirak ederek suç kastını ortaya koydu" ifadelerine yer verdi.

  "EYLEMİ RESMİ İŞLEME KONU ETMEDİ"

  İtiraz dilekçesinde "Sanık Özkan Mumcu’nun da Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde sorumlu olarak görev yaptığı, maktül Hrant Dink’e yönelik cinayet tasarısını ve buna yönelik hazırlıkları önceden bildiği ancak maktüle yönelik eylemi mensubu olduğu terör örgütü yöneticilerinin talimatıyla sonuç alıcı şekilde resmi işleme konu etmediği bu şekilde maktüle yönelik eylemin gerçekleşmesine katkı sağlayarak iştirak etti" denildi.

  "KUVVETLİ SUÇ ŞÜPHESİNİ OLUŞTURAN DELİLLER VAR"

  Sanıklar Zenit ve Mumcu’un kendilerine isnat edilen eylemleri ika ettiği konusunda kovuşturma dosyası kapsamında kuvvetli suç şüphesi oluşturan delillerin bulunduğu kaydedilen itiraz dilekçesinde sanıklara isnat edilen eylemlerin Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 100. maddesi kapsamında katalog suçlardan olduğu, sanıkların savunmasının alınmadığı, kaçma şüphesi ve sanıkların mensubu olduğu terör örgütü lider ve yöneticilerinin halen firari durumda bulunduğu vurgulandı.

  ZENİT İLE MUMCU HAKKINDAKİ TAHLİYE KARARININ KALDIRILMASI İSTENDİ

  İtiraz dilekçesi şu ifadelerle tamamlandı: "Kovuşturma dosya içeriğiyle sabittir. Bu nedenle mahkemenin sanıkları Muhittin Zenit ile Özkan Mumcu’nun tahliyesine dair karar ve dayandığı gerekçe haklı ve yerinde değildir. Sanıklar Muhittin Zenit ile Özkan Mumcu’nun tahliyesine dair kararın kaldırılarak haklarında yakalama emri düzenlenmesi, bu olmadığı takdirde itiraz incelenmek üzere dosyanın yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verilmesi kamu adına talep olunur. "

  19 NİSAN’DA TAHLİYE OLMUŞLARDI

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıklardan emniyet amiri Özkan Mumcu ile Polis memuru Muhittin Zenit’in tutuklu kaldıkları süre, suç vasfının değişmesi ihtimalini gözönünde bulundurarak tahliyesine karar vermiş, yurdışına çıkışlarını yasaklamıştı.


  Etiketler: mahkeme , savcı , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı