Gündem Haberleri

  Hizbullah Akdeniz'e tehdit savurdu

  Planet/Ekonet
  27.05.2010 - 09:21 | Son Güncelleme:

  Hizbullah bir savaş ihtimalinde İsrail'e gidecek tüm gemileri vurma tehdidi savurdu. Öte yandan Avrupa borç krizinin en ağır görüldüğü ülkelerden biri olan İtalya’da hükümetin uygulamaya koymaya hazırlandığı 24 milyar euroluk kemer sıkma paketi hakkında ilk bilgiler geldi.

  İSRAİL'DEN GAZZE'YE HAVA SALDIRISI

  İşte dünyada günün öne çıkan manşetleri:   

  THE JERUSALEM POST: “İsrail’e giden gemileri vururuz”
  Hizbullah lideri Hasan Nasrallah Salı günü gönderdiği uyarı mesajında eğer İsrail gelecekte yaşanması muhtemel bir savaşta Lübnan’a denizden abluka uygulayacak olursa, Hizbullah’ın Akdeniz’deki İsrail gemilerine saldıracağını söyledi.

  Nasrallah, İsrail’in 2006’da Lübnan’a verdiği kadar zararı Hizbullah’ın da İsrail’e verebileceğini, İsrail limanlarına giden her türlü askeri ve ticari gemiyi vurabileceğini söyledi.

  Nasrallah, “Gelecekte yaşanacak bir savaşta, eğer limanlarımızı ve sahillerimizi kapatırsanız, işgal altındaki Filistin’in Akdeniz kıyısındaki limanlarına giden bütün askeri, sivil ve ticari gemiler Hizbullah roketlerinin saldırısına hedef olur” dedi.

  Beyrut’un güneyinde yapılan bir yürüyüşte video aracılığıyla taraftarlara seslenen Nasrallah’ın bu sözleri Hizbullah’ın elinde olduğu iddia edilen Scud füzeleriyle ilgili tartışmaların hemen ardından geldi.

  HAARETZ: Obama’dan Netanyahu’ya sürpriz davet
  İsrailli yetkililer Başbakan Benjamin Netanyahu’nun ABD Başkanı Barack Obama’yla Salı günü Beyaz Saray’da bir toplantı daha yapacağını duyurdu. Washington’a yapılacak ziyaret Netanyahu’nun önceden planlanmış Kanada gezisinin sonuna sıkıştırılacak.

  Netanyahu, Çarşamba günü Kudüs’te Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Rahm Emanuel’le görüşecek. İsrailli yetkililer Emanuel’in resmi daveti Netanyahu’ya ileteceğini tahmin ediyor. Netanyahu Perşembe günü de İsrail’in yeni katıldığı OECD’nin zirvesi için Paris’e gidecek.

  İsrailli yetkililer Obama’nın Netanyahu’yla en kısa süre içinde, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas toplantılar için Washington’a ulaşmadan önce görüşmek istediğini söyledi. Obama-Netanyahu görüşmesinde, İsrail ve ABD arasındaki krize kongre üyelerinden ve ABD’deli Yahudi lobisinden gelen baskıların etkili olduğu ifade edildi.

  AFP: Facebook yeni güvenlik paketini Çarşamba açıklıyor
  Facebook Çarşamba günü yapacağını ilan ettiği basın toplantısıyla sitedeki bilgilerin güvenliği konusundaki kaygılara cevap vermek için hazırladığı “daha güçlü, daha basit” güvenlik ayar paketini tanıtacak. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve diğer üst düzey yöneticiler de şirketin Palo Alto, California’da yapılacak toplantısına katılacak.

  Zuckerberg Pazartesi günü Washington Post’a yazdığı bir makalede güvenlik kontrolleri konusunda “hedefi şaşırdıklarını” ve acilen değişiklik yapılması gerektiğini söyledi. Zuckerberg, “Bazen çok hızlı gidiyoruz ve son günlerdeki kaygıları duyduğumuz için cevap veriyoruz” dedi.

  Facebook geçen ay kullanıcıların paylaştığı linkler ve benzeri bilgileri ortak sitelerde görünür hale getirdiği için büyük eleştiri toplamıştı.

  Zuckerberg yaptığı açıklamada aldıkları en büyük şikayetin güvenlik ayarlarının çok karışık olmasıyla ilgili olduğunu dolayısıyla ayarları basitleştirip azaltacaklarını söyledi.

  THE NEW YORK TIMES: 15 yıl sonra gelen özgürlük
  Peru’da mahkeme önlenmiş bir terörist saldırı için bir Marksist grupla işbirliği yaptığı gerekçesiyle 14 yıldan fazladır hapiste tuttuğu New Yorklu Lori Berenson’un şartlı tahliyesine karar verdi. Yargıç Jessica Leon, Berenson’un şartlı tahliye süresini Peru’da geçireceğini söyledi.

  40 yaşındaki Berenson’un Çarşamba’ya kadar dışarı çıkması beklenmiyor. Peru hükümeti avukatları mahkemenin kararını temyize götüreceklerini söyledi.

  Berenson’un Lima’da görülen mahkemede sessizce oturduğu ve kararı beklediği daha sonra da aynı zamanda avukatı olan kocası Anibal Apari’yle kısaca kucaklaşarak kutladığı ifade edildi. Berenson ve eski bir isyancı Marksist grup olan Tupac Amaru Devrimci hareketinin üyesi olan Apari 2003’te evlenmiş, Berenson geçen yıl hapiste bir çocuk sahibi olmuştu.

  FINANCIAL TIMES: Avrupa’da kemer sıkanlar kervanına İtalya da katıldı
  İtalya’nın merkez sağ hükümeti dün gece, piyasaların güvenini sağlama hedefiyle, önümüzdeki iki yıl için geçerli olacak 24 milyar euroluk kemer sıkma paketini açıklamaya hazır olduğunu duyurdu. Ülke Avrupa’da en yüksek kamu borcuna sahip ekonomi durumunda.

  Üst düzey bir yetkilinin “ağır fedakarlıklar” gerektireceğini söylediği paket, İtalya’nın 1990’ların sonlarında euroya girmek için uyguladığı önlemlerden sonraki en sert politikalar olarak görülüyor. İtalya’dan önce Yunanistan, İrlanda, Portekiz, İspanya, Almanya ve İngiltere bütçe kesintilerine gitmişti.

  Bir kanun hükmünde kararnameyle acil durum bütçesini uygulamaya koyması beklenen bakanlar kurulu toplantısından önce basına sızan bilgilere göre pakette kamu sektörü maaşlarında üç yıllık dondurmaya gidilmesi, yeni emeklilerin devlet maaşlarının altı aylığına ertelenmesi ve bölgesel ve yerel hükümetlerin fonlarında 13 milyar euroluk kesintiye gidilmesi öngörülüyor. Bakanlar, müsteşarlar, milletvekilleri ve devlet kademesindeki yüksek gelirli yöneticilerin maaşlarında da yüzde 10 kesinti olacak.

  Dahası araştırma merkezi ISAE gibi devlet kurumları kapatılacak. Vergi kaçakçılığının önüne geçmek için de önlemler alınacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı