Gündem Haberleri

  Herşeyden vazgeçti, sadece çocuklara yardım edebileceği yeni bir hayat seçti

  Rıza ÖZEL
  12.06.2017 - 10:31 | Son Güncelleme:

  Paranın satın alabileceklerine veda etti. İşinden ayrıldı, evini kiraya verdi, arabasını satışa çıkardı, eşyalarını dağıttı. Yalnızca çocuklara yardım ulaştıracağı yeni bir hayat seçti.

   

  HERKESİN hayalidir; iyi bir iş, güzel bir ev, bir araba, lüks eşyalar, daha çok para... Peki tüm bunlara sahip olsaydınız, hepsinden bir anda vazgeçebilir miydiniz? Fotoğraf tutkunu ve motorsiklet sevdalısı İlker Kul, bir yıl önce başlattığı “1000 motorcu 1000 çocuk” projesi ile bin motorcunun fotoğrafını çekerek bin çocuğa yardım ulaştırmayı hedefledi. Bugüne kadar 597 çocuğa ulaşan İlker Kul, geçtiğimiz ay radikal bir karar vererek işinden ayrıldı, evini kiraya verdi, arabasını satışa çıkardı, eşyalarını dağıttı ve kendisine yeni bir yol çizdi; tüm lükslerden uzak bir şekilde bundan böyle yalnızca ihtiyacı olan çocuklara yardım ulaştırarak yaşayacak.

  Herşeyden vazgeçti, sadece çocuklara yardım edebileceği yeni bir hayat seçtiÇOCUKLARA YARDIM GÖTÜRÜYOR

  İlker Kul, bir yılda Şırnak, Van, Ağrı, Kars, Urfa, Kahramanmaraş, Kütahya, Malatya, Afyon, Muğla, Batman, Samsun ve Bitlis’te bulunan köy okullarında toplam 597 çocuğa ulaştı. Geçtiğimiz hafta Bitlis’te iki köy okulundan 52 çocuğun her biri için hazırladığı kıyafetten oyuncağa, diş fırçasından diş macununa, kırtasiye malzemesinden çikolatasına paketlediği yardımları götürdü. Bu yardımları ise “1000 motorcu 1000 çocuk” projesi ile arkadaşlarının fotoğraflarını çekerek kazandığı paralarla topladı. Bir yılda dağıttığı yardımların maddi tutarını açıklamak istemese de 100 bin liraya yakın olduğunu söyledi.

  Herşeyden vazgeçti, sadece çocuklara yardım edebileceği yeni bir hayat seçtiPARANIN SATIN ALABİLECEKLERİNE VEDA ETTİ

  Ve İlker Kul, bu yardımları ulaştırırken hayatı için radikal bir karar verdi; bambaşka bir hayat yaşayacaktı. İlk olarak, geçtiğimiz ay 18 yıldır görev yaptığı şirkette üst düzey yöneticisiyken istifa edip ayrıldı. Kul, “Oldukça iyi geliri olan bir işim vardı. Paranın alabileceği her şeye sahiptim, İstanbul’da deniz kenarında havuzlu bir ev, güzel bir araba, lüks eşyalar, giyim kuşam her ne ise... Hepsine de veda ettim. Artık maneviyat üzerine kurulu bir hayat yaşamak istiyorum. Paranın değil. Sevginin alabileceği şeylere ulaşmak, kapıları para değil sevgi ile açmak istiyorum. Bir yanda doğasever kimliğim varken daha fazla tüketime kurulu bir düzen içerisinde yaşamak istemedim. 13 yaşında bir kızım var. Onun giderlerini karşılamak için evimi kiraya verdim. Arabamı satışa çıkardım. Eşyalarımı dağıttım. Böyle bir karar için en büyük cesareti, kampanyalarla yardım götürdüğüm çocukların yaşattığı duygular verdi. Eşyalarımı dağıtırken iyi bir markadaki aynı ayakkabının 5 farklı modeline sahip olduğumu görünce çok utandım. Ve o an verdiğim kararın ne kadar doğru olduğunu anladım. İki tane alsaydım daha fazla çocuğa ayakkabı giydirebilirim” diye konuştu.

  Herşeyden vazgeçti, sadece çocuklara yardım edebileceği yeni bir hayat seçti
  “GEREKİRSE GARSONLUK YAPARIM”

  “Bin çocuk için çıktım yola ama artık hedefim bin değil, binler olacak” diyen Kul, ömrünün geri kalanını fotoğraf çekip elde ettiği gelirle çocuklara yardım götüreceğini anlattı. Kul, “Artık ne bir işim ne de daimi yaşayacağım bir evim olacak. Motosikletimle ben sürekli köy köy, şehir şehir dolaşıp çocukların mutluluğu için yollarda olacağım. Yer gelecek projeme destek veren Türkiye’nin dört bir yanında tanıştığım güzel yürekli insanların evlerine misafir olacağım, yeri gelecek çadırımı bulduğum boş yere kuracağım. Geçimimi fotoğraf çekimlerinden sağlayacak ama zorda kalırsam da bulunduğum bölgede garsonluk bile yapacağım” sözleriyle de kendine kurduğu yeni hayatı anlattı.

  Herşeyden vazgeçti, sadece çocuklara yardım edebileceği yeni bir hayat seçtiİşinden ayrıldıktan sonra motoru ile Ankara’ya, Çanakkale’ye ve Balıkesir’e gittiğini aktaran İlker Kul, “Gittiğim yerleri Instagram ve Facebook’ta sosyal medya hesaplarımdan paylaşıyorum. Her gittiğim yerde en az 10 gün bulunuyorum. Önceden motorcuları fotoğraflıyordum. Şimdi pek çok farklı kişi fotoğraflarını çektiriyor” dedi.

  Herşeyden vazgeçti, sadece çocuklara yardım edebileceği yeni bir hayat seçti
  “KENDİ KENDİME SPONSOR OLDUM”

  Fotoğrafçı ve motosikletçi kimliği ile ilk olarak 6 yıl önce okullardaki çocuklara yardım götürmeye başladığını söyleyen ve önceki kampanyasında 1,5 yılda 130’un üzerinde okula ve binlerce çocuğa yardım ulaştırdığını ifade eden Kul, şöyle konuştu:
  “Bir köy okulunda isteğini sorduğum çocuğun bana verdiği cevaptı o ilk kampanyanın sloganı, ‘Ben soğuğa alışığım siz sadece silgi gönderin yeter’ O kampanyaya Türkiye’nin her yerinden 120 bin kişi destek verdi. ‘Daha fazla ne yapabilirim?’ diye düşünürken kendi kendime sponsor olmaya karar verdim. Benden çevremdeki arkadaşlarım sürekli motosikletleriyle fotoğraflarını çekmemi istiyorlardı. Ben de bunun üzerine ‘1000 motorcu 1000 çocuk’ projemi başlattım. İnsanların çok sevdikleri motosikletleriyle çok cüzi bir fiyata fotoğraflarını çekip bu gelirle de bir çocuğu baştan aşağı giydirip, kırtasiye ve oyuncak yardımı yapacaktım. Proje herkes tarafından çok sevilince bunu Türkiye geneline yaydım ve uzun turlara başladım. Bir yandan şehir şehir gezip fotoğraf çekiyor diğer yandan her ay birkaç okula yardım ziyareti yapıyordum. Bu bir başlangıçtı. Şimdi ise artık yalnızca, bu şekilde yaşayacağım.”

  Herşeyden vazgeçti, sadece çocuklara yardım edebileceği yeni bir hayat seçti

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı