Gündem Haberleri

  ‘Hepsi temiz’i mahkemede söyleseydin

  Uğur ERGAN - Ayşegül USTA / DHA
  28.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balyoz davasında ağır hapis cezalarına çarptırılan silah arkadaşları için “Hepsi temiz” açıklaması yapan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök’e, davanın 1 numaralı sanığı olarak 20 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan’dan, “Tabii ki temizler, ama bunu mahkeme kararından sonra söylemenin faydası yok” yanıtı geldi.

  Özkök ile eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman’ın birbirinden farklı söylemlerde bulunmalarını “Bulmaca gibiler” diye tanımlayan Nilgül Doğan, şunları söyledi:

  Artık kıymeti yok ki

  “Elbette bu iki arkadaşın (Özkök ve Yalman) yaptıkları açıklamalarla ilgili eşimin ve diğer paşaların söyleyecekleri vardır. Ancak ne mahkeme sürecinde, ne de şu sırada buna imkan tanındı. Bir gazetede mahkemenin adil olduğu yönünde beyanatı çıktı Hilmi Bey’in. Ama sonradan böyle bir şey söylemediğini belirtti.

  Haksız dava çökecekti

  Kendileri gelip mahkemede tanık olabilirlerdi. Bugün (dün) okudum, Hilmi Bey, ‘Hepsi temiz’ diyor. Mahkeme kararını verdikten sonra bunu söylemenin ne kıymeti var ki? Bunu gelip mahkemede söyleyecektiniz. Bunu söylediğinizde de zaten başından beri haksız yere sürdürülen dava çökecekti. TSK’da bu kadar mevkiye yükselmiş komutanlar, özellikle ikisinin de tanıklık yapmalarını istiyorlar. Bu insanlar darbe hazırlığı içinde olsalar, üstlerindeki iki komutanı neden mahkemeye tanık olarak çağırsınlar?

  İsteseler yaparlardı

  Bu iki arkadaşa avukatlarımız, sanık yakınları telefon açtılar, bazılarının evlerine kadar gittiklerini duydum, ‘Lütfen gelin mahkemede konuşun, bunu içerideki arkadaşlarınız da istiyor’ dediler. Çünkü gelselerdi mahkeme kapısının önünde olacaklardı ve bizim avukatlarımız, ‘Dışarıda iddialarla ilgili en yetkili iki komutan tanıklık yapmak istiyor’ diyeceklerdi. Onlar tanıklık yapmak isteyince, mecburdu mahkeme onları dinlemeye. Gelmediler. İki ismin harçlarını, yol parası masraflarını yatırdık, ama mahkeme çağırmadığı için bu para iade edildi.

  Davanın tanığı olacaklardı

  Hilmi Bey dedi ki, ‘Mahkeme çağırmadan ben kimin tanığı olarak geleceğim?’ Kimsenin tanığı olarak gelmeyecekti, davanın tanığı olarak gelecekti. Aytaç Bey de güya demiş ki, ‘Erken öten horozun başını keserler...’ Gazetelere söylediklerini okuyoruz. Biri bir şey söylüyor, daha sonra düzeltiyor. Biz çözemiyoruz.”

  Balyoz’da 2 albay daha tutuklandı

  Balyoz davasının karara bağlanmasıyla haklarında yakalama kararı çıkarılan 69 sanıktan, emekli Albay Sefer Kurnaz ile Deniz Albay Ayhan Türker Koçpınar dün sabah geldikleri İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklandı. Böylece, 69 sanıktan 39’u tutuklanmış oldu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı