GeriGündem Helikopter ağaca çarpıp düşmüş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Helikopter ağaca çarpıp düşmüş

Tokat'ta düşen askeri helikopterin, ilk tespitlere göre yoğun sisin etkili olduğu ormanlık alanda yüksek bir ağaca kuyruk kısmından çarptığı belirlendi.

Tokat merkeze bağlı Şehitler köyü yakınlarındaki yaylada düşen Jandarma Genel Komutanlığına ait “Skorsky” tipi askeri helikopterin enkazında Ankara'dan gelen kaza kırım heyeti dün inceleme yaptı.

Heyetin incelemelerini tamamlamasının ardından helikopterin enkazının kepçe yardımıyla kamyona yüklenerek Tokat İl Jandarma Komutanlığına götürüldüğü öğrenildi.

Kaza kırım heyetinin ilk tespitlerine göre, helikopterin yoğun sisin etkili olduğu ormanlık alanda yüksek bir ağaca kuyruk kısmını çarptığı belirlendi. Çarpmanın etkisiyle bir anda dengeyi kaybeden helikopterin, bu ağacın dibine düştüğü tespit edildi.

VERTİGO DURUMU

Helikopterin düşmesinde, havacılık literatüründe mevcut yön hissinin kaybolması ya da aşırı zayıflamasıyla istikamet ve yükseklik hissinin karışması durumu olarak bilinen “vertigo” durumunun etkili olduğu tahmin ediliyor.

Helikopterin aniden yoğun sise girmesi nedeniyle pilotun ve beraberindeki personelin vertigo durumunu yaşadığı, helikopterin yüksekte mi, alçakta mı olduğunu tahmin edemediği, yaşanan bu stresli durumda helikopterin kontrolden çıktığı, irtifa kaybederek sisli bölgedeki yüksek bir ağaca çarparak düştüğü düşünülüyor.
Helikopterin kesin düşüş nedeninin, kaza kırım heyetinin raporlarının tamamlanmasıyla ortaya çıkacağı öğrenildi. Yetkililer de yaptıkları ilk açıklamalarda, helikopterin çarpma ya da teknik bir arıza nedeniyle düştüğünün tahmin edildiğini bildirmişti.

Enkazın olduğu bölgedeki görüntülerde de helikopterin çarptığı ormanlık alandaki uzun ağaç dikkati çekiyor.

Tokat'ta merkeze bağlı Şehitler köyü yakınlarındaki yaylada dün düşen askeri helikopterde bulunan Jandarma Pilot Yarbay Levent Tabak, Jandarma Pilot Üsteğmen Murat Saraç ve Teknisyen Jandarma Kıdemli Üstçavuş Kamil Tuna, şehit olmuştu. Büyük bölümü yanan helikopterin enkazında çıkan yangın, itfaiye ekipleri ve diğer ekiplerin uzun süren çalışmaları sonucu söndürülmüştü.

Şehitler köyü yakınlarındaki yaylada içinde bulundukları helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerlerin kimlik tespit işlemleri de güçlükle yapılmıştı.
Yarbay Tabak'ın cenazesinin üniformasının yakasındaki isim kısmından, kısa süre önce evlendiği öğrenilen Üsteğmen Murat Saraç'ın cenazesinin ise parmağındaki evlilik yüzüğünden yararlanılarak kimlik tespitinin yapıldığı öğrenildi. Tabak ve Saraç'ın cenazelerinin tespitinin ardından diğer cenazenin de Üstçavuş Kamil Tuna'ya ait olduğu belirlendi.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle