Gündem Haberleri

  Hava tahmini için süper bilgisayar

  Hürriyet Haber
  25.12.2001 - 11:20 | Son Güncelleme:

  IBM, hava tahmini yapacak süper bir bilgisayar geliştirdiğini açıkladı. Önümüzdeki yılın ilk aylarında İngiltere'de kullanılmaya başlayacak olan "Blue Storm" (Mavi Fırtına) adlı bilgisayar, meucut hava sistemleri üzerinde son derece karmaşık hesaplamaları yapabilecek.

  130 ton ağırlığındaki Blue Storm, IBM'in daha önce geliştirdiği süper bilgisayar Big Blue'nun bir benzeri... Hava tahmini hesaplaması yapacak bilgisayarda IBM'in çok güçlü işlemcisi Power4 kullanılacak. Binden fazla işlemcinin bulunduğu bilgisayarın önümüzdeki yıllarda dünyanın en hızlı ilk beş bilgisayarı olacağı tahmin ediliyor.

  2004 yılında Blue Storm 1.5 PB (petabytes) büyüklüğünde bir kapasiteye ulaşacak. Bu da 75 bin GB'lik (gigabyte) kapasiteye sahip bir PC'yle aynı anlama geliyor. Bu haberin yazıldığı bilgisayarın kapasitesinin 4 GB olduğu düşünülürse Blue Storm'un ne kadar güçlü olduğu ortaya çıkıyor.

  Blue Storm, saniyede 20 trilyon hesaplama yapabiliyor. IBM yetkilileri 20 trilyon hesaplamayı sıradan bir hesap makinesiyle yapmanın tam 17 milyon yıl süreceğini belirtiyor. Ayrıca Blue Storm'un, satranç şampiyonu Kasparov'u yenen süper bilgisayar Deep Blue'dan 1700 kez daha hızlı olacağı ifade ediliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı