GeriGündem Hasta refakati profesyonelleşiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hasta refakati profesyonelleşiyor

Hastane Çalışanları ve Hasta Sağlığı Koruma Derneği, Avrupa Birliği'nin (AB) finansal desteği ile ”profesyonel refakatçi” eğitimi başlatıyor.

Dernek Başkanı ve SSK Ankara Eğitim Hastanesi Başhekimi Dr. Sami Türkoğlu, AB tarafından finanse edilen projenin, Sağlık Meslek Lisesi mezunu işsizlerin, hasta bakım ve destek hizmetlerinde istihdam edilmelerine yönelik olduğunu söyledi.

Yapılacak çalışma ile yataklı tedavi kurumlarındaki tıbbi müdahale hizmetleri dışında kalan hasta bakım ve destek hizmetlerinde eğitimli işgücü talebinin karşılanacağını ifade eden Türkoğlu, artan eğitimli işgücünün, hizmette kalite ve verimliliği yükselteceğini anlattı.

Projenin hayata geçmesiyle hasta yakınlarının hastanın yanında refakatçi kalmaları uygulamasına son verileceğini belirten Türkoğlu, proje için AB fonlarından yaklaşık 150 bin Avro destek sağladıklarını bildirdi.

İlk etapta 200 kişinin katılacağı eğitim programının 3 ay süreceğini, bu sürede kursiyerlere teorik ve pratik bilgiler verileceğini kaydeden Türkoğlu, kursa katılanlara eğitim süresince maddi destek verileceğini ifade etti.

Program tamamlandıktan sonra sınav yapılacağını ve başarılı olanlara “İşgücü Geliştirme Belgesi” verileceğini kaydeden Türkoğlu, sınavda başarılı olanların eğitim aldıkları alanda, kamu hastaneleri ve özel sektör hastanelerinde istihdam edileceğini belirtti.

Eğitim programına başvurmak isteyenlerin, temel sağlık eğitimi almış veya Sağlık Meslek Lisesi mezunu olmaları, 30 yaşından gün almamaları ve İş-Kur il müdürlüklerinden işsiz olduklarına dair belge getirmeleri gerekiyor.

Başvuru koşullarını taşıyanlar, 25 Şubat 2005 Cuma gününe kadar, SSK Ankara Eğitim Hastanesi'ndeki proje sekreterliğine başvurabilecekler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle