GeriGündem Harun’un dönüşü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harun’un dönüşü

Bir yıl önce 3’üncü kattan düşen 1.5 yaşındaki Harun Kudun’un kafatası ezilmiş, beyninde ödem oluşmuş, kaburga ve kolları kırılmıştı. Doktorlar yaşama şansı vermemişti. Ama şimdi Harun bir mucizeyi gerçekleştirdi.

ÜMRANİYE’de oturan Ozan Kudun (27) ile eşi Fatma Kudun, 8 Ağustos 2004 sabahı kapılarının şiddetle çalınmasıyla uyandı. O sabahı ömrü boyunca unutamayacağını söyleyen Fatma Kudun, yaşadığı korkunç anı şöyle anlatıyor: ‘Birileri ‘Çocuk düştü’ diye bağırıyordu. ‘Harun’ diye feryat ederek evi aramaya başladım. Balkondan bakmaya korkuyordum. O olmasın diye dua ediyordum. Aşağı baktığımızda Harun’u yerde yatarken gördük.’ Aşağı koşan çift, 3’üncü kattan düşen Harun’u hemen hastaneye kaldırdı. Alt kat balkonlarına çarparak mermer zemine çakılan Harun’un kafatasının sağ tarafında ezilme, beyninde ödem, kol ve kaburgalarında kırıklar tespit edildi. İki kez tomografi çekilirken doktorlar aileye yaşama şansının az olduğunu, yaşasa bile felç kalabileceğini belirttiler. Ama Harun, beklenenin aksine 15 günde büyük iyileşme gösterdi. Sağ tarafını hareket ettiremeyen Harun’un bu sorunu da beynindeki ödemin geçmesiyle yavaş yavaş ortadan kayboldu.

ÖZEL EĞİTİM GÖRÜYOR

Harun Kudun birkaç ay içinde ayağa kalktı. Ancak kafatasındaki çöküklük ve 1 cm’lik boşluk yüzünden sağ gözünde görme problemi, parmaklarında güç kaybı ve konuşma sorunu yaşadı. Kudun çifti, özel eğitim alması gerektiğini fark ettikleri Harun’u, Ümraniye’de özel eğitim veren bir rehabilitasyon ve psikolojik danışma merkezine kaydettirdiler. Haftada iki seans eğitime giden Harun, şimdi öğretmenlerinin başını en çok ağrıtanlardan biri olup çıktı. Azraili yenen Harun Kudun, yerinde durmak bilmiyor.

Konuşması düzeliyor

Merkeze geldiğinde Harun’un sosyal yanının çok zayıf olduğunu belirten öğretmeni Çocuk Gelişimi Uzmanı Nesrin Demirbaş, şöyle dedi: ‘Konuşamadığı için insanlarla uyum sağlayamıyordu. İşaretlerle anlaşabiliyordu. Şimdi iki kelimelik cümleler kurabiliyor. Böyle giderse diğer çocuklarla aynı derslere girebilecek.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle