GeriGündem Hamileler oruç tutabilir mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamileler oruç tutabilir mi?

Hamileler oruç tutabilir mi?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte, oruç ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşların merak ettikleri sorulara internette yanıt aranmaya başladı. Yakın zaman sonra bebeklerini kucaklarına alacak anne adayları da oruç tutup tutamayacaklarını merak ediyor. Peki, hamileler oruç tutabilir mi?

Mübarek Ramazan'ın başlaması heyecanla beklenirken, Ramazan'a yönelik araştırmalar da hız kazandı. Kısa bir süre sonra doğum yapacak anne adayları da 'Hamileler oruç tutabilir mi?' sorusuna internette yanıt arıyor. İşte, bu soruya Diyanet'in verdiği yanıt...

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği bilgilere göre;

Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları hâlinde oruç tutmayabilirler. Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12).

Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise gebe ve çocuk emziren kadın oruç tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan kadınlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler (Merğînânî, el-Hidâye, II, 269).

Yorumları Göster
Yorumları Gizle