GeriGündem Haluk Kırcı tahliye oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haluk Kırcı tahliye oldu

SUSURLUK kazasında yaşamını yitiren Abdullah Çatlı'nın yakın arkadaşı ve sağ kolu olan Haluk Kırcı, İstanbul Maltepe Cezaevi'nden tahliye oldu. Anarşinin en hızlı döneminin yaşadığı 1978 yılında Ankara Bahçelievler’de 7 Türkiye İşçi Partili (İP) öğrencinin telle boğularak öldürülmesi davasından hüküm giyen Haluk Kırcı, 1991 yılında Bursa Cezaevi'nde şartlı olarak ancak yanlışlıkla tahliye edilmişti.

Dönemin Erzurum Valisi Mehmet Ağar'ın şahitliğini yaptığı törende 1 Ağustos 1992'de evlenen Haluk Kırcı af yasası uyarınca idama mahkum olanların cezası 10 yıl hapse çevrilince bırakılmış daha sonra dönemin Adalet Bakanı olan Seyfi Oktay uygulamaya itiraz edince aldığı cezanın 1 kez değil 7 öldürme olayı nedeniyle ayrı ayrı hesaplanmasına karar verildi.

Yeniden cezaevine konulmak üzere aranırken 3 Kasım 1996 yılında Susurluk kazası meydana geldi. Kazada ölen Abdullah Çatlı’nın sağ kolu olan Haluk Kırcı daha sonra İstanbul Kartal’da yakalandı. Kumarhaneler kralı olan Ömer Lütfi Topal'ın öldürülmesi olayından ise beraat etti. Haluk Kırcı, Susurluk çetesine üye olmak suçundan 4 yıl hapse mahkum oldu. Cezasının infazı bugün tamamlanan Kırcı, Maltepe Cezaevi’nden serbest bırakıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle