Gündem Haberleri

  Hain saldırı nasıl gerçekleşti

  Ferit DEMİR- Osman BEKLEYEN- Fahrettin GÖK/HAKKARİ, (DHA)
  05.10.2008 - 16:29 | Son Güncelleme:

  Şemdinli’de Irak sınırında bulunan Aktütün Karakolu’nda PKK’nın yaptığı hain saldırı sonucu 15 askerimiz şehit düştü. Çıkan çatışmada 23 terörist de öldürüldü. Bugüne kadar 3’ü büyük olmak üzere 5 kez saldırıya uğrayan Aktütün Karakolu’na yapılan son saldırı nasıl gerçekleşti. İşte detaylar…

  İŞTE SALDIRININ YAPILDIĞI AKTÜTÜN KARAKOLU

   

  ŞEHİTLERİMİZİN RESİMLERİ

   

  350 TERÖRİST SALDIRDI

   

  Aktütün Karakolu saldırısında, terör örgütü PKK’nın bir süredir hazırlık yaptığı, örgütün Kuzey Irak’ta bulunan Kandil’den sonraki en büyük kampı Zap’ta barınan teröristleri kullandığı ortaya çıktı. Saldırıdan önce teröristlerin Irak toprakları içine sınıra yakın bölgelerde uçak ve helikopterlerin bombalamalarına karşı çok sayıda sığınak hazırladığı ve buralarda saklandığı öne sürüldü.

   

  UZAK KORUMALAR HEDEF ALINDI

   

  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/kanli_baskin.gifAktütün Karakolu'na yönelik dünkü saldırıya yaklaşık 350 terörist katıldı. PKK'lı teröristler saldırıya uçaksavar, ağır makineli biksi, taşınabilir havan toplarıyla geldi.

   

  Dün saat 13.00 sıralarında başlayan saldırıda teröristler önce, Aktütün Karakolu’nun uzak korumasını sağlayan Bayraktepe kesiminde konuşlandırılan askerleri hedef aldı. Bu bölgeye uçaksavar ve ağır makineli silahlarla saldıran teröristler, askerleri de burada şehit etti.

  Saldırı sırasında Aktütün Jandarma Karakolu’nda daha önceden konuşlandırılan Jandarma Özel Harekat Timleri teröristlere anında karşılık verdi ve şidetli çatışma saatler sürdü. Çatışmanın sürdüğü sırada Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’ndan kalkan kobra tipi helikopterler teröristlerin bulunduğu alanı bombaladı. Çatışma ve bombardımanda teröristlerden 23’ü öldürülürken diğer teröristler yanlarında getirdikleri uçaksavar, ağır makineli silahları ve bu silahları taşıdıkları katırları da burada bırakarak Irak topraklarına kaçmaya başladı.

   

  KÖYDE EVLER DE İSABET ALDI

   

  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/15_sehit.gifAktütün Jandarma Karakolu’na yapılan saldırı sırasında Aktütün Köyü’nde oturanlar evlerinden dışarı çıkamadı. Jandarma karakolu ve evlerin içice bulunduğu köyde PKK’lıların uçaksavar ve roketatarlarla yaptığı saldırıda bazı evlerin isabet alıp hasar gördüğü belirtildi.

  Köylüler silah seslerinin saatlerce sürdüğünü belirterek, “Yoğun ateş altında kaldık, güpegündüz yapılan saldırı sırasında çocuklarımızın çoğu dışarıda oyun oynuyordu. Yoğun ateş altında kalınca herkes saklanabileceği yerler kaçtı. Köye giriş ve çıkışlar da yasaklandı” dedi.

   

  KANDİL'DE KARAR VERDİLER

   

  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/sehit_evi.gifÇeşitli kaynaklara göre hain saldırının planları, 26 Eylül'de Kandil Dağı'nda toplanan PKK'nın üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantıda yapıldı.

   

  Aralarında Murat Karayılan, Cemil Bayık, Feyman Hüseyin, Duran Kalkan'ın da bulunduğu 30 kadar PKK yöneticisi, sonbaharda yapılacak eylemleri kararlaştırdı. Toplantıda terör örgütünün İran’da faaliyet gösteren kolu olan PJAK geçici olarak İran topraklarına çekilip, sınırdan Türkiye’deki jandarma karakolları ve askeri hedeflere saldırması talimatı verildi.

   

   
   
   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı