Gündem Haberleri

  Gürsoy: Derdest edildim

  A.A
  03.05.2008 - 13:17 | Son Güncelleme:

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, bugün gözaltına alınmasıyla ilgili olarak, “Yaşadığım bu olay bir kez daha dayanışmanın, birlikte olmanın, demokrasinin, insan haklarının önemini vurguluyor” dedi.

  Gürsoy, serbest bırakıldıktan sonra Ankara Tabip Odası'nın Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası'nda düzenlenen genel kuruluna katıldı.
  Toplantı devam ederken, alkışlar ve “baskılar bizi yıldıramaz” sloganları eşliğinde salona gören Gürsoy, burada bir konuşma yaptı.

  “Sizi gerginlik içinde bıraktığım ve üzdüğüm için bağışlayın” diye konuşmasına başlayan Gürsoy, bugün bir hukuk skandalı yaşandığını savundu. Gözaltına alınmasının Türkiye'de demokrasinin ve insan haklarının ne durumda olduğunu gösteren bir örnek teşkil ettiğini ifade eden Gürsoy, 2004 yılında başkanlığını yürüttüğü bir vakfın çıkardığı dergiyle ilgili ön ödeme tebligatı yapılamadığı için kendisine ulaşılamadığı gerekçesiyle hakkındaki gıyabi tutuklama kararı nedeniyle gözaltına alındığını anlattı.

  Kaldığı otel odasında sabaha karşı “derdest edilerek” önce karakola daha sonra adli tabiplik ve emniyet müdürlüğüne götürüldüğünü ve oradan adliyeye çıkarıldığını kaydeden Gürsoy, adli tabiplikte muayene için kendisinden 25 YTL talep edildiğini, bu ödemeyi yapmasına karşın muayene edilmediğini söyledi.

  “2004'ten beri bekletilen dosya neden bugün harekete geçirildi. Cevabını size bırakıyorum” ifadesini kullanan Gürsoy, İstanbul'da 1 Mayıs olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamaları hatırlattı. Gürsoy, şöyle konuştu: “Bunlarla ilgisi var mı, yok mu elimde kanıt yok. Yıllardır bekletilen dosyanın harekete geçirilmesi, anlamlandırılması gereken bir olaydır. Yaşadığım bu olay bir kez daha dayanışmanın, birlikte olmanın, demokrasinin, insan haklarının önemini vurguluyor.”

  Gürsoy'un konuşması sırasında “baskılar bizi yıldıramaz” sloganı atıldı.

  Ankara Tabip Odası Başkanı Önder Okay da genel kurul salonuna adliyeden geldiklerini belirterek, Gürsoy'un 2004'ten beri birçok vesileyle basın açıklamaları yaptığını, Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile görüştüğünü hatırlattı. Esas gerekçeyi bildiklerini ifade eden Okay, 1 Mayıs'ta İstanbul'da yaşanan olaylara dikkati çekerek, Şişli Etfal Hastanesi'ne gaz bombası atılmasıyla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

  Okay, “Hekimler olarak gözaltına alınmayı ve susturulmayı kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Steteskoplarımızı kulağımıza takıp, halkın gönlünden ne geçiyorsa aktarmaya devam edeceğiz. Ne söyleyeceğimizi iktidara sormayacağız” diye konuştu.

  KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul da AK Parti eliyle sürdürülen politikalara karşı ciddi bir muhalefet yükseldiğini belirterek, “Yasalara ve hak kayıplarına karşı emek eksenli mücadele yükseliyor. Bunu örgütleyen meslek örgütlerinin toplumsal meşruiyetinin daraltılması için bunlar yapılıyor” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı