GeriGündem Günter Grass yazdığı şiiri savundu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Günter Grass yazdığı şiiri savundu

Günter Grass yazdığı şiiri savundu
refid:20288994 ilişkili resim dosyası

Nükleer İsrail'in dünya barışını tehdit ettiğini ve artık sessiz kalmayacağını söyleyen Nobel ödüllü Alman yazar Günter Grass, kendisine yöneltilen sert eleştirilere cevap verdi.

Almanya'da yayın yapan Süddeutsche Zeitung, Çarşamba günü Grass'ın, "Söylenmesi gereken" başlıklı şiirini yayımlamıştı.

Şiirin yayımlanmasının ardından yazara sert eleştiriler yöneltildi.

"KIRICI ELEŞTİRİLER"
Almanya'nın en iyi yazarları arasında gösterilen 84 yaşındaki Grass, Kuzey Almanya Radyo ve Televizyon Kurumu'na yaptığı açıklamayla, bu eleştirilere cevap verdi.

Şiirdeki hiçbir sözünü geri almayacağını söyleyen Grass, eleştirilerin kırıcı olduğunu, şiirindeki fikirlerine değil kendisine yöneltildiğini söyledi.

Alman Haber Ajansı'na da konuşan Grass, söz konusu şiirinde hem İsrail'e hem de İran'a nükleer tesislerini denetime açmaları çağrısında bulunmak istediğini söyledi.

İsrail'in konvansiyonel silahlarla İran'a saldırması durumunda, üçüncü dünya savaşının çıkabileceği uyarısında bulunan Grass, Almanya'nın da Tel Aviv'e nükleer denizaltı satmamasını istedi.

İSRAİL'DEN SALVO
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Grass'ın İsrail ile İran'ı aynı kefeye koyarak "utanç verici bir karşılaştırma" yaptığını savundu.

İsrailli tarihçi Tom Segev'de Haaretz Gazetesi'nde bir makale alarak Alman yazarın, "antisemit" olmaktan çok "hastalıklı" olduğunu ileri sürdü.

İsrail'in eski Berlin Büyükelçisi Avi Primor da Grass'ın eleştirisinin Yahudi düşmanı olmadığını, fakat istikametinin yanlış olduğunu iddia etmişti.

"CESUR ÇIKIŞ"
İran devlet televizyonu Press TV de Grass'ın şiirine destek verdi.

Press TV, "İlk kez, Almanya'nın savaş sonrası tarihinde bir entellektüel, İsrail'i bu kadar cesurca eleştirdi" ifadesine yer verdi.

Alman Sanat Akademisi Başkanı Klaus Staeck, Grass'ın şiirini destekleyerek, "İsrail'in düşmanı damgasını yemeden açık bir söz söylenebilmeli" dedi.

Mitteldeutsche Zeitung'a konuşan Staeck, Grass'ın hemen antisemit olarak hakkında bir yargıya varılmasını yanlış ve uygunsuz bulduğunu, Grass'ın da kendi fikrini söyleme hakkına sahip olduğunu belirtti.

Staeck, "Herkes Grass ile aynı kaygıları paylaşıyor" dedi.

İŞTE O ŞİİR

Söylenmesi gereken

Neden bu yaşıma kadar bekledim,
Son mürekkebimle bunları söylemek için:
Nükleer güç İsrail, zaten kırılgan olan dünya barışını tehdit ediyor.
Çünkü yarın çok geç olacağından bunun söylenmesi gerekiyor;
Çünkü, biz zaten yeterince suçlu bir geçmişe sahip Almanlar olarak,
Öngörülebilecek bir suçun taşeronlarına dönüşebiliriz.
İtiraf ediyorum: Artık sessiz kalmayacağım.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle