Gündem Haberleri

  Güney Kıbrıs'a Avrupa Konseyi'nde önemli görev

  A.A.
  01.01.2012 - 13:41 | Son Güncelleme:

  Danimarka 1 Ocak'tan itibaren AB dönem başkanlığını devralırken, Rum Yönetimi de, Avrupa Konseyi'nin güvenlik ve savunma alanındaki başkanlığını bir yıl sürdürecek.

  Kıbrıs Rum Yönetimi Savunma Bakanı Dimitris İliadis, Rum yönetiminin, 1 Ocak-31 Aralık 2012 tarihlerinde Avrupa Konseyi'nin, güvenlik ve savunma alanlarındaki başkanlığını yürüteceğini söyledi.

  İliadis, Haravgi gazetesine yaptığı açıklamada, Danimarka'nın 1 Ocak'tan itibaren AB dönem başkanlığını devralacağını, ancak bu ülkenin, AB'nin Ortak Güvenlik ve Savunma siyasetine dahil olmaması nedeniyle bu konudaki (savunma ve güvenlik) Avrupa Konseyi Başkanlığını Güney Kıbrıs'ın üstleneceğini belirtti.

  İliadis, bu bağlamda bakanlığının güvenlik ve savunma konularında, Danimarka dönem başkanlığının çok sayıdaki sorumluluğunu üstlenmiş olduğunu ifade ederek, hedeflerinin, dönem başkanlığını ciddiyetle yerine getirmek olduğunu kaydetti.

  Türkiye'nin, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığına ilişkin tepkileri ve AB ile işbirliğinde bulunmayacağı ve bu ilişkileri donduracağına ilişkin açıklamalarının sorulması üzerine İliadis, “Türkiye'nin bu davranışıyla Avrupa'nın meşruiyeti ve kurumlarıyla çatıştığını” savundu.

  “Dönem başkanlığını yürütecek bir ülke olarak, temsil edecekleri kurumlara karşı saygıyla, objektif bir şekilde görev yapacaklarını” öne süren İliadis, Türkiye'nin, Avrupa Konseyi Başkanlığıyla işbirliğinde bulunmayı reddetmesi halinde zor durumda kalacağını, ayrıca sadece Güney Kıbrıs'la değil, Avrupa kurumları ve AB ile de karşı karşıya kalacağını iddia etti.

  Kıbrıs Rum yönetimi Temmuz 2012'de de AB dönem başkanlığını üstelenecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı