Gündem Haberleri

  Güney Afrika'da karaya oturan Türk gemisi üçe bölündü

  Hürriyet Planet
  03.09.2012 - 14:19 | Son Güncelleme:

  Güney Afrika’da 2009’da karaya oturan ve o günden beri Cape Town açıklarında kaderini bekleyen Türk gemisi SELI 1’in üç parçaya ayrıldığı ve petrol sızdırdığı bildirildi.

  Bölgede inceleme yapan Güney Afrikalı yetkililer gemiden 500 metrelik alana petrol yayıldığını belirtirken, sızıntının sahile yaklaştığını açıkladı.

   

  SELI 1 ÜÇ PARÇAYA BÖLÜNDÜ, PETROL KIYIYA VURDU / FOTO GALERİ

   

  Merkezi İstanbul’da bulunan Teb Denizcilik’e ait SELI 1 isimli tanker 2009’da Güney Afrika açıklarında karaya oturmuştu. Ülkenin turizm merkezi olan Cape Town’ın gözde sahillerinden Yunus Koyu açıklarında batan gemi yüksek masraf nedeniyle yıllardır müdahale edilmeden öylece duruyordu.

   

  Aradan geçen üç yıl boyunca bakımı yapılmayan 176 metrelik gemi 30 bin ton kömür, 660 ton yakıt ve 60 ton dizel benzin taşıyordu. Yetkililerin görmezden geldiği şilep önceki gün üç parçaya ayrıldı. Yetkililer bir inceleme yaptığında ortaya çıkan sonuç herkesi şoke etti. SELI 1’in etrafında 500 metre çapında bir sızıntı meydana geldi.

   

  Rüzgarın ve geminin parçalara ayrılmasının da etkisiyle birlikte gemideki yakıt denize döküldü. Rüzgarla birlikte Yunus Koyu’na doğru giden petrol çevrecileri ayaklandırdı.

   

  Denizi temizleme çalışmaları başladı fakat olumsuz hava şartları nedeniyle bu plan ertelendi. Panama bandıralı geminin 4.7 milyon dolar nedeniyle temizlenmediği kaydedilirken deniz kuşlarını tedavi merkezi Sanccob yetkilileri, Cape Town yönetimini göreve çağırarak, nesli tükenmekte olan Afrika Penguenleri’nin koruma altına alınması çağrısında bulundu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı