Gündem Haberleri

  Gümrük Genel Tebliği'nde değişiklik

  Hürriyet Haber
  03.09.2005 - 13:12 | Son Güncelleme:

  Gümrük Müsteşarlığı, gümrük işlemlerinde açıklık ve kolaylık sağlamak için Gümrük Genel Tebliği'nde değişikliğe gitti.

  Yapılan değişiklikle, Onaylanmış İhracatçı yetkisini içerir A veya B Sınıfı Onaylanmış Kişi Statü Belgesi sahibi kişiler, bağlı bulundukları Odalara bilgi verirken, sonradan düzenledikleri belgeler hakkında da ayrıntılı açıklamada bulunacak.

  A veya B Sınıfı Onaylanmış Kişi Statü Belgesi kapsamında Onaylanmış İhracatçı yetkisi alanlar bağlı bulundukları Odalara, bunların bağlı bulundukları Odalar ise Gümrük Müsteşarlığı'na (Gümrükler Genel Müdürlüğü) bilgi verecekler.

  Onaylanmış ihracatçı yetkisi olanlar bu dolaşım belgelerinin bir dökümünü, ilk dönem ocak ayından başlamak üzere üçer aylık dönemler halinde ve her bir ay için ayrı ayrı ekte yer alan örnekteki açıklayıcı bilgileri ihtiva edecek şekilde düzenleyerek her üç aylık dönemi takip eden ayın 15'inci gününe kadar elektronik posta yoluyla ya da manyetik ortamda bağlı bulunduğu Odaya gönderecek.

  Onaylanmış ihracatçı yetkisi olanların bağlı bulunduğu Odalar ise bu işlemlere mahsus dolaşım belgelerinin firma bazında listelendirilmiş bir dökümünü, ilk dönem ocak ayından başlamak üzere üçer aylık dönemler halinde ve her bir ay için ayrı ayrı ekte (Ek: III) yer alan örnekteki açıklayıcı bilgileri ihtiva edecek şekilde düzenleyerek her üç aylık dönemi takip eden ayın son gününe kadar elektronik posta yoluyla Müsteşarlığa (Gümrükler Genel Müdürlüğü) iletecek.

  Odalar kendi hazırlamış oldukları listeler ile Onaylanmış İhracatçı yetkisi olanların göndermiş olduğu listeleri karşılaştırarak, bir uyumsuzluk bulmaları durumunda bunu

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı