Gündem Haberleri

  Gül: "Kimse CHP'ye bir şey diyemez"

  A.A
  14.05.2010 - 12:25 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa değişikliğine ilişkin kanunun iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurulmasına ilişkin olarak, “Bu hukuki anlamda bir haktır. Böyle bir hakkın kullanılmasına kimse bir şey söyleyemez” dedi.

  Cumhurbaşkanı Gül, Aydın Valiliğini ziyaret etti. Valilikte resmi törenle  karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, tören kıtasını denetledi. Vatandaşların sevgi  gösterisinde bulunduğu Gül, elinde Türk bayrağı ve yerel giysiler içinde  kendisini bekleyen Ayşe Tülü isimli yaşlı kadınla bir süre sohbet etti.

  Ziyarette gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Cumhurbaşkanı Gül,  Anayasa değişikliğinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurulmasına  ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi:
  “Bu hukuki anlamda bir haktır. Dolayısıyla böyle bir hukuki hakkın  kullanılıp kullanılmayacağı, siyasi partilerin ve milletvekillerinin  iradelerindedir. Böyle bir hakkın kullanılmasına kimse bir şey söyleyemez.”

  Referandum tarihinin 12 Eylül 2010 olarak belirlenmesine ilişkin bir   soruya da Cumhurbaşkanı Gül, “Tabii, çeşitli yorumlar yapılıyor, ancak bu Yüksek  Seçim Kurulu (YSK)'nun kararıdır ve kesindir. Bu kararın temyizi yoktur. YSK'nin  kararı bu şekilde olmuştur” cevabını verdi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP Genel Başkanlığından istifa eden  Deniz Baykal'a ilişkin sözlerinin hatırlatılması ve yorum yapmasının istenmesi  üzerine Gül, konuyla ilgili değerlendirmeyi ilk gün yaptığını ve başka konuşmak  istemediğini ifade etti.

  Cumhurbaşkanı Gül, Valiliği ziyareti dolayısıyla açıklamada ise  Türkiye'nin her köşesinin birbirinden güzel olduğunu, her yerin kendine göre  güzellikleri bulunduğunu belirterek, ancak Aydın'ın doğal güzellikleri, ovası,  zeytini, inciri, yeraltı zenginlikleriyle Türkiye'nin en kendine has  bölgelerinden biri olduğunu dile getirdi. Aydın'ın “Efeler Diyarı” olduğuna da  işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:
  “Aydın, Kurtuluş Savaşı'na büyük katkılar koymuş. Böyle bir önemli ili  Cumhurbaşkanı olarak ziyaret etmekten gururluyum. 14 Mayıs, çok partili siyasi  hayata geçişin yıl dönümü ve ziyaretimiz böyle anlamlı bir güne denk geldi. Aydın  büyük devlet adamları yetiştirmiş bir yer. Sadece Aydın için değil tüm Türkiye'ye  mal olmuş, başta merhum Adnan Menderes olmak üzere değerli devlet adamları,  bakanlar yetiştirmiş. Memnuniyet duyuyorum. “

  Ziyarette Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, Cumhurbaşkanı Gül'e efe heykeli  hediye etti.

  Cumhurbaşkanı Abdulah Gül, daha sonra Vali Coş'tan ilin sorunları ve  çalışmalarla ilgili brifing aldı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı