Gündem Haberleri

  Gül: BM Güvenlik Konseyi bizi dinlemeli

  Hürriyet Planet
  16.09.2013 - 13:07 | Son Güncelleme:

  Suriye'nin kimyasal silahları ile ilgili ABD-Rusya anlaşması konusunda Cumhurbaşkanı Gül açıklamada bulundu.

  Kimyasal silahların Suriye'den temizlenmesine en çok Türkiye'nin sevineceğini belirten Gül, "Tabii ki destekliyoruz ama Esas sorunun çözümü için politik kararlılığın olması gerekir. Komşu ülke olarak en çok etkilenen biz olduğumuz için çok ciddi şekilde BM Güvenlik Konseyi'nin bizi dinlemesi gerekir" dedi.

  PARİS'TE ÖNEMLİ TOPLANTI
  Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Suriye toplantısının ardından Fransa, İngiltere ve ABD dışişleri bakanları Laurent Fabius, William Hague ve John Kerry ortak bir basın toplantısı düzenledi.

  Kerry, görüşmeden sonra yapılan basın toplantısında Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası gözetim altında imha edilmesi planına itaat etmemesi durumunda bunun sonuçları olacağına dair Fransa, İngiltere ve Rusya ile anlaştıklarını açıkladı.

  ABD'li bakan, Başkan Barack Obama'nın daha önce yaptığı, "Diplomatik yollarla sonuç alınmazsa askeri müdahale gerçekleşir" uyarısını hatırlattı. Kerry ayrıca, "Esad rejimi ciddi olmadığımızı düşünüyorsa oyun oynuyor demektir" diye ekledi.

  Fransa Dışişleri Bakanı Fabius da Suriye'nin kimyasal silahlarını uluslararası kontrole devretmede geç kalması halinde Esad'ın "çok ciddi sonuçlar"la yüzleşeceği uyarısında bulundu.

  "MUHALEFETLE DE MASAYA OTURULMALI"
  Bu sırada Moskova'da Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Lavrov, artık Batılı ülkelerin Suriye muhalefetini de planlanan Cenevre görüşmesine dahil etmek için zorlamasının zamanının geldiğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı