GeriGündem Göz ve kulak damlası orucu bozar mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göz ve kulak damlası orucu bozar mı?

Göz ve kulak damlası orucu bozar mı?

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte, orucu bozan durumlar vatandaşlar tarafından merak edilmeye başladı. Özellikle çeşitli sağlık sorunları nedeniyle göz ve kulak damlası kullanmak zorunda olan vatandaşlar, 'Göz damlası kullanmak orucu bozar mı?' ve 'Oruçluyken kulak damlası kullanılır mı?' sorularının yanıtını araştırıyor. Vatandaşlar söz konusu durum hakkında özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görüşünü sorguluyor. Peki, göz damlası orucu bozar mı? Oruçluyken kulak damlası kullanılır mı?

'Göz damlası kullanmak bozar mı?' ve 'Oruçluyken kulak damlası kullanılır mı?' sorularının yanıtı çok sayıda vatandaşın en çok merak ettiği konuların arasında yer almaya başladı. Oruç ibadetini yerine getirirken göz ve kulak damlası kullanmak durumunda kalan kişiler, bu durumda oruçlarının bozulup bozulmadığını merak eden vatandaşlar, kafalarındaki soru işaretlerini gidermek adına, bu sorularına yanıt arıyor. İşte, çok sayıda kişinin merak ettiği bu soruların cevabı...

GÖZ DAMLASI ORUCU BOZAR MI?

Oruç tutup da göz damlası kullanmak zorunda kalan insanların en çok merak ettiği konulardan biri de hiç kuşkusuz göz damlasının orucu bozup bozmayacağı. Bu konu hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklaması şöyle; Konunun uzmanlarından alınan bilgilere göre, göze damlatılan ilaç, miktar olarak çok az (1 mililitrenin 1/20’si olan 50 mikrolitre) olup bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesâmat (gözenekler) yolu ile emilerek vücuda alınmaktadır. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla göz damlası orucu bozmaz.

KULAK DAMLASI ORUCU BOZAR MI?

Diyanet İşleri Başkanlığı 'Kulak damlası orucu bozar mı?' sorusuna şu yanıtı veriyor; Kulak ile boğaz arasında bir kanal bulunmaktadır. Ancak kulak zarı bu kanalı tıkadığından, ilaç boğaza ulaşmaz. Bu nedenle kulağa damlatılan ilaç orucu bozmaz. Kulak zarında delik bulunsa bile, kulağa damlatılan ilaç, kulak içerisinde emileceği için, ilaç ya hiç mideye ulaşmayacak ya da çok azı ulaşacaktır. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla kulak damlası orucu bozmaz.

BURUN SPREYİ ORUCU BOZAR MI?

Tedavi amacıyla buruna damlatılan ilacın bir damlası, yaklaşık 0, 06 cm3 tür. Bunun bir kısmı da burun çeperleri tarafından emilmekte, çok az bir kısmı mideye ulaşmaktadır. Bu da, mazmazadan ( ağzı su ile çalkalamadan) sonra ağızda kalan rutubette olduğu gibi orucu bozacak düzeyde görülmemiştir. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla burun damlası orucu bozmaz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle