GeriGündem Görsel- İşitsel Euraka İstanbul'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Görsel- İşitsel Euraka İstanbul'da

Avrupa Konseyi bünyesinde etkinlik gösteren Görsel-İşitsel Eureka (AVE) tarafından düzenlenen ``Sinemada Müzik`` konulu görsel-işitsel uygulamalı buluşma, 15-18 Kasım tarihlerinde ÿstanbul`da gerçekleştirilecek.

Buluşmada, müzikal komediler, opera filmleri, kurgu filmler, belgeseller, klipler, çizgi filmler ile konser, opera ve müzikal gösterilerde çekilen filmlerden oluşan 300 eser, alıcılarıyla buluşacak.

The Marmara Oteli`nde başlayacak olan ``Sinema pazarı`` niteliğindeki buluşmada, 35 Avrupa ülkesinden alıcı ve yapımcılar biraraya gelecek.

Buluşmada yer alacak eserleri, Türkiye`den Prof. Dr. Yalçın Tura`nın da aralarında bulunduğu 11 kişilik uluslararası seçici kurul belirledi.
 
Film seçiminde, filmlerin orijinalliği kadar ticari potansiyelinin de gözönüne alındığı buluşmada, Türkiye`den ``Balalayka``, ``Salkım Hanım'ın Taneleri``, ``Şarkıcı``, ``Abuzer Kadayıf`` ve ``Muhsin Bey``in yanı sıra çeşitli belgesel filmler de alıcıları ile buluşacak.

Etkinlikte dört gün boyunca alıcılar, VHS formatındaki İngilizce veya Fransızca alt yazılı filmleri, onlar için ayrılmış kabinlerde izleyerek kendilerini ilgilendiren yapımları tespit etme fırsatı bulacak.

Alıcılarla hak sahiplerinin de biraraya geleceği buluşma ortamında, çeşitli Avrupa ülkelerinden gelen yapımcılar kendi aralarında görüşme ve işbirliği yapma imkanı da elde edecekler.
   
AVRUPA GRÖSEL İŞİTSEL ENDÜSTRİSİ

Avrupa görsel-işitsel sektörtnde önemli ve etkin bir yere sahip olan merkezi Brüksel`deki Görsel-İşitsel Eureka (AVE), 1989 yılında Paris Ortak Deklarasyonu ile kuruldu.

Organizasyon, Avrupa ülkelerinde 21. yüzyılda yayın akışının büyük bir kısmının Amerikan ve Japon yapımlarınca doldurulacağı gerçeği ve Avrupa görsel-işitsel endüstrisinin maruz kaldığı güçlüklere yanıt vermek, eksikliklerinin giderilerek rekabet gücünün arttırılmasını hedefliyor.
Etkinlik ilk kez, 1998 yılında Batı Avrupalı alıcıları Orta ve Doğu Avrupa`nın görsel-işitsel ve sinematografik eserleri ile tanıştırmak amacı ile Budapeşe`de gerçekleştirilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle