GeriGündem Görme özürlü ressamın beyni Harvard'da incelendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Görme özürlü ressamın beyni Harvard'da incelendi

Doğuştan görme özürlü olduğu halde canlı ve gerçekçi resimler yapan ressam Eşref Armağan'ın beyin gelişimi Harvard Üniversitesi'nde incelendi. Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfı Genel Sekreteri Turhan İçli, burada yaptığı konuşmada, Armağan'ın doğuştan görme özürlü olduğunu ve 40 senedir hiç eğitim almadan resim yaptığını söyledi.

İçli, Armağan'ın beyin MR'ıyla ilgili ilk bilimsel incelemelerin tamamlanmış olduğunu ve bugüne kadar bilinmeyen yeni bilimsel bulgulara ulaşıldığını bildirdi. Bulguların bir çoğunun henüz gizli tutulduğunu ifade eden İçli, ressam Armağan'ın görsel korteksinin resim yaparken canlandığını belirtti. İçli, araştırmalarda ressamın doğuştan kör olduğunun kesinlikle ortaya çıktığını da kaydetti.     

Basın toplantısına Amerikalı Menajeri Joan Eroncel'le katılan Eşref Armağan da, çocukluk çağlarından beri dünyayı parmak uçlarıyla tanımaya çalıştığını ifade ederek, ABD'de yapılan testler hakkında bilgi verdi.

Armağan, yapacağı resme ait şekillerin önce kabartmalarını parmaklarıyla incelediğini “boyut, perspektif, gölge ve renk gibi resmin temel öğelerini etrafındaki insanlara sorarak öğrendiğini ifade etti.

 Görme yeteneği olmadığı halde resim yapabilmesinin uluslararası alanda ilgi gördüğünü ifade eden Armağan, beyin uzmanı Prof. Dr. Alvaro Pascual-Leone tarafından Harvard Üniversitesi'nde beyin MR'ının çekildiğini bildirdi. Armağan, burada görme kaybı ile beynin gelişimi ve beynin görme mekanizmalarının incelendiğini anlatarak, Toronto Üniversitesi'nden John M.Kennedy'nin de körlerin eğitimi konusunda kendisi hakkında çok önemli bir mihenk taşı nitelemesi yaptığını, dünyada bilinen tek örnek olduğunu söylediğini ifade etti.

Eşref Armağan gazetecilerin isteği üzerine bir kaç saniye dokunduğu mikrofonu detaylarıyla kısa bir sürede çizdi.    


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle