Gündem Haberleri

  Google'ın değerinde dev artış

  hurriyet.com.tr
  18.10.2007 - 12:56 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en büyük arama motoru Google'ın karını artıracağına yönelik beklentiler şirket hisselerini uçurdu.

  Google hisseleri son bir ay içinde yüzde 21 değer kazanırken, piyasa değeri de 30 milyar dolar artışla 197.7 milyar dolara çıktı. Böylece şirket, ABD'nin en değerli 10'uncu şirketi oldu. Google'ın üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını bugün açıklayabileceği tahmin ediliyor.

  Analistler Google'dan yüksek bir kar rakamı beklerken, internetin giderek artan reklam hacmi, bu olumlu beklentileri besliyor. Matrix Asset Advisors CEO'su David Katz, 'hayal kırıklığına uğrayacağımızı zannetmiyorum' derken, diğer yandan hisse fiyatının fazla şiştiğine dikkat çekiyor.

  Google'ın üçüncü çeyrek karının geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 39 artışla 1 milyar dolar olarak açıklanması bekleniyor.

  GOOGLE KİMİ ZENGİN ETTİ?

  Google hisselerinin yükseleceğini öngören analistler, geçtiğimiz haftalarda bu yönde raporlar yayınlamıştı. Hisse fiyatı 580 dolarlarda iken 600 doları görmesine neredeyse kesin gözüyle bakan analistler bu tahminlerinde yanılmadı. 8 Ekim'de tarihinde ilk kez 600 doları gören Google hisseleri, dün ise 633 dolara kadar tırmandı.

  Üç yıl önce 85 dolardan halka arz edilen google hisselerindeki kazanç böylece 8 kata yaklaştı. Google, sadece kurucularını değil, hissedarlarını da zengin etmiş oldu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı