GeriGündem General Trikopis’in unvanı tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

General Trikopis’in unvanı tartışması

Tadilat nedeniyle 6 yıl kapalı kaldıktan sonra önceki gün yeniden ziyarete açılan Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi’nde, esir alınan Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis’in Atatürk’e kılıcını teslim ettiği odaya yerleştirilen levhadaki unvanının ‘Avrupa Komutanı’ olarak yazılması tartışmaya yol açtı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uşak Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Şişman, General Trikopis’in Atatürk’e kılıcını teslim ettiği odadaki levhanın bir an önce değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Prof. Şişman, levhada yazıldığı gibi ‘Avrupa Komutanı’ diye bir bilgi ya da unvan olmadığını söyledi. Prof. Şişman Uşak’ta esir alınan Trikopis’in ‘Yunanistan Orduları Başkomutanı’ olduğunu belirtti.

Trikopis’in ‘Avrupa Komutanı’ olduğu bilgisinin doğruluğunu savunan Uşak Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk ise şunları söyledi:

‘General Trikopis, ittifak kuvvetleri tarafından ortak kararla o dönemde Avrupa Komutanı olarak atanmış, bu karar cephede olduğu için kendisine iletilememiştir. Muharebeden sonra yenilgiye uğrayan Trikopis esir düşünce Atatürk’e kılıcını teslim ederken, Avrupa Komutanı olduğu, Atatürk tarafından kendisine bildirilmiştir. Bu kayıtlar Kültür ve Turizm Bakanlığı literatürlerinde mevcuttur ve tarih sayfalarında yazılıdır. Bu nedenle müzede hazırlanan panoda Avrupa Komutanı olarak yer almıştır.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle