GeriGündem Gelenekler genelgeyle kaldırıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gelenekler genelgeyle kaldırıldı

Bursa`nın Keles İlçesi`nde Belediye Başkanı Ali Hikmet Türkmen ve 6 mahalle muhtarı, ilçede 700 yıldan beri uygulanan, ailelere ekonomik açıdan yük getiren abartılı gelenekleri, genelgeyle kaldırdı.

Osmanlı İmparatorluğu`nun ilk yerleşim bölgelerinden biri olan ve 700 yıllık geleneklerin sürdürüldüğü Uludağ`ın eteklerindeki ilçe Keles`te, Belediye Başkanı Ali Hikmet Türkmen`in girişimleri sonucu, örnek bir uygulama gerçekleştirildi.

'ÇIKI'NIN İÇİNDE NELER VAR?
Keles`te asker ve hacca uğurlama ve doğumlara gönderilen ve genelgeyle kaldırılan 'çıkı', gönderenin yakınlığı ve ekonomik durumuna göre içeriği zenginleşen bohçadan oluşuyor. Çıkının yanında altın veya para da gönderilince, 'hediyeli çıkı' diye adlandırılıyor.

Çıkının içinde, birer tencere bulgur ve pirinç, bir gömlek, tavuk ve en üstte de ekmek yer alıyor. Çıkı gelen aile de çocukları askerden döndüğünde veya hacdan gelişlerde bunlara hediye ile cevap veriyor.

Belediye Başkanı Türkmen, ekonomik krizden bunalan Kelesliler`e yardımcı olmak için bu kararları aldıklarını belirterek, "Hediye götürülmesine ve dayanışmaya itirazımız yok. Ama son 30 yıldır abartılı hale getirilen bu adetler, israfa neden oluyor" dedi.

Çocuğu askere giden veya hacca uğurlanan bir kişiye aynı anda gönderilen 200 çıkıda yer alan tavukların israf edilmemesi için çoğu zaman kasaplara gönderildiğini de vurgulayan Türkmen, bu adetten kurtulmak için özellikle kadınlardan yardım beklediklerini sözlerine ekledi.

Başkan Türkmen, her geçen gün ağırlaşan ekonomik zorluklardan etkilenen Kelesliler`in, geçmişi yüzlerce yıllık olan, ancak son 30-40yıl içinde değişen yaşam biçimleri nedeniyle ihtiyaç olmaktan çıkan bazı geleneklerin neden olduğu israfın önlenmesi amacıyla çalışma başlattı.

KAHVELERE VE İLAN PANOLARINA ASILDI

Bu amaçla, ilçedeki 6 mahalle muhtarıyla biraraya gelen Keles  Belediye Başkanı Türkmen, ilk olarak askere ve hacca uğurlama ve doğumlardaki 'Çıkı' götürme geleneğini kaldırdı.  İlçe merkezindeki Cuma, Çukur, Sofular, Yinece, Ertuğrulgazi ve Kovacık mahalleleri muhtarlarının da imzaladığı genelge, tüm kahvehanelere ve ilan panolarına asıldı.

'Keles Halkına Duyuru' diye başlayan ve altında büyük harflerle "Öncelikle Bayanlarımızın Dikkatine Sunulur" denilen genelgede, gelenek ve göreneklerin halkı kaynaştıran, dayanışma, birlik ve beraberliği sağlayan değerler olduğu vurgulanarak, şöyle denildi:

"Son yıllarda geçmişte olmayan, bilinmeyen bazı ilaveler eklenerek, gelenekmiş gibi uygulanan adetler, ekonomik olarak zor durumda bulunan ailelere madden büyük bir yük ve külfet getirmektedir. Dinimizce de haram sayılan israf sayılabilecek derecedeki bazı adetlerimizin terk edilmesi gerekmektedir.

Halk olarak uzlaşma ile bu adetleri bıraktığımız taktirde ilçemizdeki önemli bir meseleyi halletmiş olacağız. Bunun da kadınların göstereceği irade ile mümkün olacağına inanıyoruz."

Genelgede, askere ve hacca uğurlama ile doğumlara gönderilen 'çıkı' adetinin kaldırıldığı, ancak isteyenlerin askere giden yakınlarına para verebilecekleri veya mevlit okutabilecekleri belirtildi.

Abartılı adetlerin 31 Aralık`tan itibaren kaldırıldığı bildirilen genelgede, nişan ve düğünlerdeki abartılı geleneklerin kaldırılması için de çalışmaların sürdürüldüğü ve bunun da önümüzdeki günlerde yenibir genelge ile duyurulacağı kaydedildi.  
   


Yorumları Göster
Yorumları Gizle