GeriGündem Gaz lambalı eylem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gaz lambalı eylem

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'ne bağlı Gürakar Beldesi'nde oturanlar yol, su ve elektrik eylemi yaptı. Gaz lambalar taşıyan beldede yaşayanlar 50 yıldan bu yana çektiklerini söyledikleri yol, su ve elektrik sorunlarının çözümü için ‘Tek umudumuz Başbakan Erdoğan' diye bağırdı.

İlçeye 35 kilometre uzaklıktaki beldenin 10 haneli 50 nüfuslu Çaybaşı Mevkii'nde yaşayanlar, hizmetlerden yoksun yaşayıp, susuz ve karanlığa mahkum edildiklerini öne sürdü.

 Ellerinde gaz lambaları ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın posterleri ile eylem yapanlar, ‘Artık karanlıkta kalmak istemiyoruz’, ‘Ümidimiz Başbakan' sloganları attı. Gürakar Beldesi Gürükar Mahallesi'ne bağlandıklarını bildiren 35 yaşındaki Ömer Aktaş, “2 kilometre uzağımızdaki mahallede yol, su, elektrik var. Biz ise karanlıktayız” dedi. Sorunun çözümü için ilgililere defalarca dilekçe verdiklerini anlatan Aktaş, şöyle devam etti:
“50 yıldır bu bölgede insanlar yaşıyor. Bizi mahalleye bağladılar, ama, elektrik, suyumuzu bağlamadılar, yolumuzu yapmadılar. Çocuklarımız hergün 2 kilometre yürürken, bozuk, yağışlı günlerde çamurlu yolda gidiyor. Kışın yağışlar başlayınca derelerden su ihtiyacımızı karşılıyoruz.

 Dereler kuruyunca 1 kilometre uzakltan kendi çabamızla kazdığımız kuyudan kadınlarımız evlere su taşıyor. Bu çağda gaz lambası kullanıyoruz. Seçimde oy kullanmama kararı almıştık, Başbakan Erdoğan'ın, ‘Susuz, yolsuz köy kalmayacak’ sözü üzerine sandığa gittik. Hem susuz, hem yolsuz, hem elektriksiz yaşıyoruz. Tek umudumuz Başbakan Erdoğan. Başbakanımızın bu mağduriyetimize son vermesini istiyoruz.”

Gürakar Belde Belediye Başkanı AKP'li Mustafa Çakmak ise, ödenek yetersizliğinden yakınırken “"Çaybaşı sakinlerinin sorunlarının çözümü için projelerimiz hazır. Ödenek gelmesi halinde bu insanlarımızın sorunlarını çözeceğiz” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle