Gündem Haberleri

  Garsonluktan uzmanlığa

  Hürriyet Haber
  16.04.2004 - 10:21 | Son Güncelleme:

  RTÜK'e üst kurul uzmanı olarak alınan bir garson Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Raporu'na geçti. Rapora göre, daha önce memur, şef veya bekçi kadrolarında çalışan 7 kişi üst kurul uzmanı oldu.

  Devlet Denetleme Kurulu'nca hazırlanan RTÜK Raporunda, "Bu kişilerden biri Türkiye Gübre Sanayii A.Ş'de garson kadrosundayken RTÜK'teki yardımcı hizmetler kadrosuna (bekçi kadrosu) atanmış, 01.07.1997 gününde memur kadrosuna geçirilmiş, 07.01.2000 gününde şef kadrosuna, 15.04.2003 tarihinde 4500 ek göstergesiyle üst kurul uzmanı kadrosuna atanmıştır" denildi.

   

  Raporda, kamu kurum niteliği taşıyan TEL-VAK'ta temizlik işçisi olarak çalışan bir kişinin önce sınavsız olarak 'sekreter' kadrosuna atandığı ve çok kısa bir süre sonra üst kurul uzmanı yapıldığı da kaydedildi.

   

  Ayrıca raporda, personel atamalarında kayırmacılık yapıldığı yönünde bazı örneklere rastlandığı belirtildi. Rapor şöyle devam etti:

   

  "Yapılan incelemede, Başbakanlık Tanıtma Fonu Genel Sekreterliği'nde Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri kadrosuna açıktan sınavsız olarak atanıp işe başlamış olan RTÜK üyesinin eşinin 13.09.2002'de Kamu İhale Kurumunda Özel Büro Müdür Yardımcılığına; Ziraat Bankası'nda çalışırken Kamu Bankalarının yeniden yapılandırılması sürecinde Devlet Personel Başkanlığı'nda diğer kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılacak kişiler listesine alınan bir Kamu İhale Kurulu üyesinin eşinin31.10.2002'de RTÜK'teki 6100 ek göstergeli 'Uzman Denetçi' kadrosuna atamasının yapıldığı saptanmıştır."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı