GeriGündem Garanti'nin ilk çeyrek karı 494.1 milyon YTL
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Garanti'nin ilk çeyrek karı 494.1 milyon YTL

Garanti Bankası’nın 2008 yılının ilk çeyreğinde konsolide net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 494.1 milyon YTL’ye, konsolide aktif büyüklüğü de 82 milyar 97 milyon YTL düzeyine yükseldi.

Garanti Bankası’nın 31 Mart 2008 itibariyle açıklanan finansal tablolarına göre nakdi ve gayri nakdi krediler toplamı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16 artarak 60 milyar 356 milyon YTL’ye ulaştı. Banka'nın özsermaye karlılığı yüzde 27,4, aktif karlılığı ise yüzde 2,5 düzeyinde gerçekleşti.

ERGUN ÖZEN: "BİLANÇOMUZ KREDİ AĞIRLIKLI BÜYÜYOR"

Banka'nın 2008’in ilk çeyreğindeki performansını değerlendiren Genel Müdür Ergun Özen, 2007’de Bankanın tarihindeki en başarılı sonuçları elde ettiklerini belirterek, ”2008’e de aynı hızla başladık. Bilançomuzu kredi ağırlıklı büyüttük, aktif kalitemizi bozmadık ve kârlılığımızdan ödün vermedik. Bir yandan kilit ürünlerde pazar payı alırken, diğer yandan dağıtım ağımızı yaygınlaştırmaya devam ettik. İlk çeyrek sonunda Paramatik sayımızı 300’ün üzerinde artırarak en yaygın ikinci ATM ağına sahip olduk. İlk üç ayda 40’ın üzerinde yeni şube açarak, yıl sonuna kadar 750 şubeye ulaşma hedefimize bir adım daha yaklaştık” dedi.

EKONOMİYE 60 MİLYAR YTL KAYNAK

Özen, 2007’nin en fazla kredi veren bankası olarak, bu yılın ilk çeyreğinde kredilerde sektör ortalamasının çok üzerinde büyüdüklerini ifade ederek, YTL kredilerinde yüzde 11, yabancı para kredilerinde dolar bazında yüzde 9, gayri nakdi kredilerde de yüzde 17 artışla ülke ekonomisine 60 milyar YTL’lik finansman desteği sağladıklarını söyledi. Özen, “Nakdi ve gayri nakdi krediler toplamında sektör lideriyiz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle