Gündem Haberleri

  G20 yeni krizi önleyecek göstergelerde uzlaştı

  AP
  21.02.2011 - 12:39 | Son Güncelleme:

  G20 üyesi ülkeler ekonomik dengesizlikleri tespit ederek yeni bir krizden kaçınmayı amaçlayan göstergeler üzerinde anlaştı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor     

   

  Dünyanın önde gelen 20 ekonomisinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının katıldığı toplantıda, ekonomik risklerin izlenmesi ve yeni bir krizin önlenmesine yönelik göstergeler kabul edildi.

   

  Cari işlemler fazlası kriterinin yumuşatılmasıyla Çin de göstergeleri kabul etti. Çin'in döviz rezervlerinin faiz ödemesinin, cari işlemler dengesi hesaplamasından çıkarılmasıyla gösterge, cari işlemler dengesi ile dış ticaret dengesi arasında belirlenmiş oldu.

   

  Diğer göstergeler, kamu borçları ve açıkları, özel borç seviyesi ve tasarruf oranı olarak kabul edildi.

   

  Döviz rezervleri ile Çin ve ABD ilişkilerinde uzun süre tartışma konusu olan döviz kurları ise gösterge listesine dahil edilmedi.

   

  YENİ KRİZ ENGELLENMEK İSTENİYOR

  Göstergelerle, faiz oranları, enflasyon ve ekonomik büyümedeki bozulmalara yol açan devasa bütçe açıkları ve fazlalarının önüne geçerek bir başka finansal krizin yaşanmasının önüne geçilmesine çalışılıyor.

   

  Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, kullanılacak göstergeler konusunda uzun tartışmalar yaşandığını, Çin'in para birimi politikası konusunda hassas olduğunu ve bazı ekonomik göstergelerin dahil edilmesine karşı çıktığını söyledi.

   

  Lagarde, tartışmaların, "açık sözlü, bazen gergin" geçtiğini ve nihai bir uzlaşmaya varıldığını ifade ederek, göstergelerin, ekonomik politikalarıneşgüdümüne rehberlik edeceğini belirtti.

   

  G20'nin bundan sonra göstergelerin nasıl değerlendirileceğini belirlemesi gerekiyor. Bunun da Nisan ayında Washington'da düzenlenecek toplantıda gündeme gelmesi bekleniyor.

   

  KAHN: SULANDIRILMIŞ BİR ANLAŞMA

  Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, uzlaşmanın, ulusal bencillikler nedeniyle "sulandırılmış bir anlaşma" olduğunu ifade etti.

   

  Zirve sonrası yayımlanan ortak bildiride, gıda fiyatlarındaki aşırı oynaklığın gelişmekte olan ülkelerde uzun vadeli tarım yatırımları ihtiyacını ortaya koyduğu da vurgulandı.

   

  Bildiride, G20 üyelerinin ekonomik istikrar ve reformlar konusunda Mısır ve Tunus'a desteğe hazır olduğu dile getirildi.

   

  İki gün süren toplantılarda Türkiye'yi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve MerkezBankası Başkanı Durmuş Yılmaz temsil etti.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı