GeriGündem Fuat'tan Alaturka Beatles
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fuat'tan Alaturka Beatles


Yener SÜSOY

Fuat Güner, ‘‘Model uçakların zamkları kururken alt kattaki stüdyoma inip müzik yapıyorum. Deniz Arcak'ın yeni albümünü ben hazırlıyorum’’ diyor. Profesyonel modelci olarakbugüne

kadar 15 uçak kırmış.

Arnavut asıllı Sami Güner oğlu 1948 İstanbul doğumlu Aziz Fuat Güner, endi isteğiyle orta ve lise öğrenimini St. Joseph'de yapan, ailesinin arzusuyla Yıldız Teknik Üniversitesi'nden inşaat mühendisi çıkan, 28 yıllık sevgili eşi Hadiye'den Kaan adlı oğlu olan bir TC vatandaşıdır.

Hoppala, durup dururken nereden çıktı şimdi bu vatandaş demeyin. Siz onu ve iki arkadaşını çok iyi tanıyorsunuz aslında. Sizi zorlayan göbek adı Aziz oldu herhalde; yoksa o 31 yıldır dinlediğiniz MFÖ'nün Fuat'ından başkası değil. Bu Fuat'ın yaşadığı ilk azizlik değil ki:

‘‘Aylarca didinip çalıştıktan sonra kendi adıma bir albüm yaptım. Bir reklamcı arkadaşım, üç adlı ismin ilginç olacağını söyleyince onun aklına uyup kapağa Aziz Fuat Güner yazdırdım. Üstünde uzaktan çekilmiş siluet gibi bir fotoğrafım var o kadar. Müzikseverler bunun bana ait olduğunu anlayamadı. Herkes Aziz adlı yeni bir şarkıcı çıkmış piyasaya sandı. Bu yüzden ulaşması gereken yerlere gitmedi, karambole gitti.’’

Tarihteki en büyük sakarlardan biriyim

Ben hep bir taraflarımı kırarım, hep bana bir şeyler olur. Dedem ‘‘Düz yolda tırnak alıyorsun’’ derdi. Arnavutça bir tabir, dümdüz yolda tırnağını takacak yer buluyorsun demek. Masa tenisi oynarken düşerim, kolum ters döner; oğlanın dolduruşuna gelip bir depar atarım, iki adalem birden yırtılır; basketbol oynarken düşerim, bileğim döner. Tarihin en büyük sakarlarından biri olduğum kesin

Model uçak ustası ve hastası

Hadiye-Fuat Güner çifti Anadoluhisarı dolaylarındaki Göksu Evleri'nde kiralalık bahçeli bir tripleks villada yaşarlar. Bahçe katı Fuat'ın kendi elleriyle yarattığı profesyonel bir müzik kayıt stüdyosudur. En üst katın bir büyük odası Fuat ve oğlu Kaan tarafından ‘‘Model Uçak Odası’’ adıyla işgal edilmiştir. ‘‘Baba’’ Fuat'ın model uçak hastası ve ustası olduğu pek bilinmez. Oysa o THK'na bağlı İstanbul Model Uçak Klübü'nün genel sekreteridir.

- 1989'da geçirdiğim ağır bir trafik kazasında kalça kemiklerim parçalandığı için dört ay sırtüstü yatmak zorunda kaldım. İşte o zaman modelciliği merak sardım, yatağımın üstüne kurulan özel tezgahta çeşitli uçaklar yaptım. Son yıllardaki en büyük yardımcım Işık Üniversitesi Elektronik Mühendisliği'nde okuyan 20 yaşındaki oğlum Kaan. Geçen yılki Türkiye şampiyonasında öndeydik ama, bir şansızlık sonucu 3'üncü olduk. Şu anda 13 uçaklık bir filom var. 28 Haziran perşembe günü Durusu Park'ta başlayacak 2001 Türkiye Model Uçak Şampiyonası'nı THK'nın izniyle bizim kulübümüz yapıyor. Bu şampiyonada ayrıca gelecek yıl yapılacak Dünya Şampiyonası'na gidecek Türk Milli Model Uçak Ekibi de belirlenecek. Bu yarışmaya Kaan'la birlikte F3 akrobasi dalında ‘‘Safir’’ tipi uçaklarımızla katılacağız.

Ölüm korkusunu seven bir çatlak

Yenerciğim ben ölüm korkusu hissetmediğim sporlardan hoşlanmıyorum, ben bir çatlağım. Paraşütle atlayayım, 50 m'lik yardan denize balıklama uçayım bayılıyorum. Şimdi en büyük hayalim havada sörf yapmak. Paraşütünü açmadan gökyüzünde eğleniyorsun, yapanları gördükçe zevkten dört köşe oluyorum. Özel okula gidip pilotluk brövesi almaya kalkışınca, eşim bunun boşanma nedeni olacağını söyledi.

Beni öldürmek istiyorsan bir masanın başına bağla. Araba kullanırken tek başına olduğumda

hız yapıyorum. O anda kafamda her şey sıfırlanıyor. Ben temkinli, her şeyi düşenen bir adam

değilim. Kendi zevkim ön plana çıktığında her şeyi unutuyorum bu da bal gibi egoistlik. Ama son zamanlarda bir korku oluştu: Mesela bir gökdelenin tepesinden aşağı bakınca içim tuhaf oluyor, kendimi emniyette hissetmiyorum.

İngilizlere sokak konseri

Salondaki muhteşem müzik setinden muhteşem bir müzik yükseldi o anda. Birileri Beatles'in orojinal şarkılarını söylüyor ama, arkalarından gelen melodiler bizim buraların havaları.

- Yener'ciğim DEF olarak yaptığımız bu yeni çalışmanın adı ‘‘Beatles Alaturka’’. DEF, Dağhan Baydur, Erdal Kızılçay ve benden oluşan özel bir grup. Beatles'ın 10 ünlü şarkısını İngilizce orijinal şekliyle söylüyoruz, altyapıda ise otantik Türk ezgileri var. Beatles'ın şarkıları Latin ülkelerinde salsa ritmiyle yapıldı ve büyük ilgi gördü. Biz de bunu alaturka anlayışla gerçekleştirdik, kim dinlediyse hayran kaldı. Önceki yıl Berna Yılmaz'ın kendi cebinden verdiği 25 bin dolarla Liverpool'daki Beatles Festivali'ne katıldık. Kemancısından darbukacısına, bağlamacısına kadar 23 kişilik toplulukla sokak konserleri verdik. Dinleyenler hayran kaldı, gazeteler görülmesi gereken şov, dinlenmesi gereken müzik diye yazdılar. CD'miz Türkiye'de olay yaratacak, şimdiden garanti ediyorum.

Fuat'ın bu garantisine ben de katılıyorum, bildiğiniz gibi bir müzik değil.

Arnavut böreği ustasıyım

Çok muhteşem domatesli pilav ile arnavutböreği yaparım, ama bulaşık yıkamak beni zorlar.

Sigara içmem, içki içmem, sırf stres yüzünden damarım tıkandığı için by-pass ameliyatı geçirdim.

Denizden de çok iyi anlarım, yelken yarışlarından kazandığım çok kupa var.

Bodrum Türkbükü'ndeki yazlığımızda uzun yüzmeler yapıyorum. 2 km hiç ara vermeden bir saatte yüzüyorum.

Bugüne kadara 276 cıngıl yaptım, halen bir banka reklamında konuşuyorum.

Fotoğraf ustasının oğlu

* Dünyaca ünlü fotoğraf ustası babam Sami Güner'in fotoğraf çantasını çok taşıdım. Çok güzel fotoğraf çekerim, sırrını babam öğretti çünkü. Fotoğraf demek kadraj demektir, orantısız görüntüler olmayacak. Babam fotoğraf çekerken yerleri süpürürdü, her taraf tertemiz olacak. Telgraf tellerinin olduğu caddeleri, mesela eski İzmir Kordon'u asla çekmezdi. Bir fotoğrafı üç pozda çekerdi; pozometrenin gösterdiği ile bir altı ve bir üstü olarak.

YARIN MFÖ GELİYOR

Yorumları Göster
Yorumları Gizle