Gündem Haberleri

  Fuarda ifade özgürlüğü tartışılacak

  Hürriyet Haber
  21.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tüyap 16. İstanbul Kitap Fuarı, 31 Ekim'de başlayacak. Fuarın onur yazarı Vedat Günyol. Fuar, çok sayıda yabancı yazarı da konuk edecek bu yıl. Kadın Düşmanı Sözlük ile ilgi çeken Fransız yazar Agnes Michaux da (yanda) fuarın konuklarından.

  BU yıl 16'ncısı düzenlenen Tüyap İstanbul Kitap Fuarı, 31 Ekim'de başlıyor. Tepebaşı Tüyap Sergi Sarayı'ndaki fuar, 9 Kasım'a kadar sürecek.

  16. Tüyap İstanbul Kitap Fuarı'nın ana teması, İfade ve Yayınlama Özgürlüğü olarak belirlendi. Fuarın onur yazarı ise Vedat Günyol. Türk düşünce ve yazın dünyasına katkıları nedeniyle Günyol'a bir de onur plaketi verilecek.

  Fuar, dünya edebiyatının ünlü yazarlarını da konuk edecek bu yıl.

  Fuarın en ilginç konuklarından biri Kadın Düşmanı Sözlük adlı kitabıyla tüm dünyada büyük yankı yaratan 29 yaşındaki Fransız kadın yazar Agnes Michaux.

  Fransız- Arap Dostluk Ödülü'nü kazanan Afrikalı Leo adlı kitabı daha şimdiden klasikler arasına giren Lübnanlı yazar Amin Maalouf, şiirlerinin yanısıra Fransızca'ya yaptığı Hölderlin, Rilke ve Ungaretti çevirileri ile de tanınan İsviçreli Philippe Jaccottet, İngiliz şair John Ash, bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü adaylarından Mario Luzi de fuarın konuklarından.

  Bu ünlülerin yanısıra İngiliz yazar Paul Strathern, çağdaş İngiliz şiirinin ustalarından Peter Porter, Alman gazeteci Wolfgang Koydl, Alman asıllı yazar Thorstnen Becker, İngilizce yazan sanat eleştirmenlerinin en etkililerinden biri olan John Berger ve İngiliz gazeteci Robin Blackburn de fuarda İstanbullu okurlarla buluşacak.

  Fuar kapsamında, Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması, Bu Yayınevi Çocuk Edebiyatı Öykü Yarışması, Alman Kültür Merkezi, Dünya Kitap, Çınar Yayınları, Helman- Hammett İfade Özgürlüğü Oyun Yarışması, FN Ajans, Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü Altın Madalyası da sahiplerine verilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı