GeriGündem Franks: Basra'ya girmeyeceğiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Franks: Basra'ya girmeyeceğiz

Savaşın komuta merkezinin bulunduğu Katar'ın başkenti Doha'da savaşın başlamasından bu yana ilk brifingini veren ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Tommy Franks, ABD kuvvetlerinin Irak'ın en büyük ikinci şehri olan Basra'ya girmeyeceğini açıkladı.
 Operasyonda hangi silahlar kullanılıyor? 

Harekat komutanı Franks, savaşın başlamasından bu yana verdiği ilk brifingde, Basra'da kent içi savaşa girmeyeceklerini belirtirken, kenti savaşın başında kuşattıklarını, Basra'yı savunan düzenli Irak birliklerinden bir tümenin teslim olduğunu kaydetti.

TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Tommy Franks, Kuzey Irak'ta az sayıda Türk askeri bulunduğunu ve ABD ile Türkiye arasında bu konuda siyasi görüşmelerin sürdürüldüğünü söyledi.  

Franks, Doha'da düzenlediği ve Amerikan televizyonlarından da yayınlanan basın toplantısında, bir gazetecinin, Türk askerlerinin Kuzey Irak'a girdiği yönündeki haberlere ilişkin sorusu üzerine, 'Bu haberleri ben de gördüm. Ancak Türkiye'nin o bölgede çok hafif bir kuvveti olduğuna inanıyorum. Türkiye'nin içine ve dışına doğru hareketlerini görüyoruz. Bildiğim kadarıyla bu konuda siyasi düzeyde görüşmeler devam ediyor, planın ne kadarının kabul edilebilir olduğunakarar verme yönünde'' dedi.  

Tommy Franks, Türkiye ile yakın temasta olduklarını belirterek, kendi ekibinden bir subayın da, bir süreden beri Türkiye'de çalıştığını söyledi.  

Franks, Türk hükümetiyle işbirliğini koruyabileceklerine inandığını da kaydetti. 


  
Komuta merkezinin bulunduğu Katar'ın başkenti Doha'da konuşan Franks, Amerikan güçlerinin düşmana, "istenilen şartlarda" saldırdığını söyledi.  General Franks, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in nerede bulunduğu hakkında hiçbir fikri olmadığını belirtirken, Amerikan kuvvetlerinin Saddam Hüseyin'i ve gizli kitle imha silahlarını aramaya devam ettiğini söyledi.

Franks ayrıca, Irak savaşının tarihteki başka bir savaşa benzemeyeceğini de iddia ederek, kuvvetlerin şu ana kadar 1000-2000 arasında Iraklı askeri esir aldığını belirtti.

Bu arada, General Franks, Kuzey Irak'ta Ensar el İslam örgütünün bir tesisine yönelik operasyon düzenlendiğini doğruladı.

El Kaide örgütüyle bağlantılı olduğu sanılan Ensar el İslam'a yönelik dün akşamki bombardımanı doğrulayan General Franks, ''Irak'ta zaman zaman terörizmle bağlantılı faaliyetler saptadığımızda buraları vuruyoruz'' dedi.

''SAVAŞIN GİDİŞATINDAN ÇOK MEMNUNUM''

Franks, Irak'a yönelik operasyonun gidişatından çok memnun olduğunu söyledi.  Orgeneral Franks, ''Şu ana kadar yapılan çalışmadan çok memnunum''derken, Amerikalı komutanlardan General Vince Brooks, Amerikan ve İngiliz birliklerinin ilerlemesinden, özellikle de Irak'ın başkenti Bağdat istikametindeki birliklerin ilerleme ritminden çok memnun olduklarını kaydetti.

General Brooks, ''Konuşmakta olduğumuz şu dakikalarda saldırı devam etmektedir. Şu 15 dakika içinde de ilerleyiş sürmektedir'' dedi. 

SAVAŞIN ÜÇÜNCÜ GÜNÜ

Bağdat'ta dün gece yapılan şiddetli bombardımanın ardından, şafak sökerken de kent şiddetli patlamalarla sarsıldı.

Geceki ağır bombardımanın bilançosuyla ilgili olarak sabah verilen haberlerde, Bağdat'ta kamu binalarının yanı sıra sivil mekanların da vurulduğu ve kentte büyük hasar olduğu belirtildi. Bağdat'ta dünkü bombardımanda Ezzuhur ve Esselam saraylarının tahrip edildiği açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, Amerikan ve İngiliz uçaklarının dün Irak'a yaklaşık 1000 cruise füzesi fırlattığını söyledi. Yetkili, saldırılarda Irak'ın askeri komuta merkezleriyle kitle imha silahı bulunduğundan şüphelenilen tesislerin hedef alındığını belirtti.

FAV'DA ÇATIŞMA SÜRÜYOR

Irak Enformasyon Bakanı Muhammed Said Essahaf, yaptığı basın toplantısında, İngiliz birliklerinin Umm Kasr'a giremediğini ve Fav yarımadası için çatışmanın sürdüğünü bildirdi. Essahaf, dün geceki bombardımanda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 250 kadar Iraklı sivilin yaralandığını belirterek, Irak ordusunun Amerikan ve İngiliz güçlerineağır kayıp verdirdiğini ve Güney Irak'taki birçok saldırının püskürtüldüğünü açıkladı.

İKİ İNGİLİZ HELİKOPTERİ ÇARPIŞTI

Daha sonra Irak Sağlık Bakanı Ümit Mithat Mübarek'in açıklamasında, gece bombardımanında 3 kişinin öldüğünü belirtildi. Koalisyon güçleri ise, İngiliz Deniz Kuvvetleri'ne ait 2 helikopterin Körfez'de çarpışmasıyla 6 İngiliz bir Amerikalı askeri kaybetti.

Irak lideri Saddam Hüseyin, sabah saatlerinde, Irak'ın savaş esirlerinin haklarına saygı göstereceğini ve Cenevre Konvansiyonu'na uyacağını bildiren bir açıklama yayınladı.

Bu arada İran, Irak sınırı yakınında, ülkenin güneybatısına 2 roket düştüğünü bildirdi. İran, Amerikan ve İngiliz uçaklarını dün ve bugün İran'ın hava sahasını ihlal etmekle de suçladı.

ABD NASİRİYE'Yİ ELE GEÇİRDİ

Öğle saatlerinde Irak'ın başkenti Bağdat'ta ve dış mahallelerinde yeni patlama seslerinin duyulurken, ABD komutanlığındaki güçlerin, Irak'ın güneyindeki Nasıriye kentini ele geçirdiği bildirildi.

Ardından Amerikan birliklerinin Irak'ın ikinci büyük kenti Basra'nın denetimini ele geçirdiği haberi geldi. BBC'nin haberinde, yüzlerce Irak askerinin teslim olduğu, askeri konvoyun şehre girişinde direnişle karşılaşmadığı belirtildi. Fakat Körfez'deki ABD güçlerinin komutanı Orgeneral Franks yaptığı açıklamada Basra'ya girme planlarının olmadığını açıkladı.

Katar'dan yayın yapan El Cezire televizyonu, Irak'ın güneyindeki Basra kentine yönelik bugünkü bombardımanda 50 kişinin öldüğünü ileri sürdü.

Bu arada Kürt yetkililer, ABD birliklerinin Kuzey Irak'ta El Kaideile bağlantısı olduğu sanılan Ensar El İslam örgütünün üssüne cruise füzesi fırlattığını açıkladılar. 

İNSANİ KAYIPLAR

Iraklı yetkililer Körfez Savaşı'nın başlangıcından bu yana ilk kez ölü ve yaralı sayıları hakkında bilgilendirme yaptı. Buna göre dün gece boyunca Bağdat'a düzenlenen hava saldırısında 3 Iraklı hayatını kaybetti. Irak Enformasyon Bakanı Muhammed Saeed a-Sahaf'ın açıkladığı rakamlara göre bu saldırıda yaralanan 207 Iraklı'yla birlikte, perşembe gecesinden bu yana süren saldırılarda toplam yaralı sayısı 250'ye ulaştı.

Yapılan açıklamada, Koalisyon Güçleri'nden 14 İngiliz ve 5 ABD askeri meydana gelen iki helikopter kazasında hayatını kaybederken, 2 ABD deniz subayı çatışmalar esnasında hayatlarını kaybetti.

Bugün itibariyle açıklanan ölü ve yaralı sayıları şöyle:

ABD Ordusu:

20 Mart- İlk ABD deniz subayı çatışma sırasında hayatını kaybetti.
21 Mart- İkinci ABD deniz subayı çatışma sırasında hayatını kaybetti.

Kazalar:

21 Mart- Üç farklı birlikten 8 İngiliz askeri ve 4 ABD deniz subayı, Kuveyt'in Irak sınırına 6 km'lik mesafede ABD Donanması'na bağlı CH-46 tipi helikopterin düşmesi sonucu hayatlarını kaybetti.

22 Mart- İngiliz Kraliyet Donanması'na bağlı Sea King tipi helikopterlerden ikisinin çarpışması sonucu 6 İngiliz ve 1 ABD'li asker hayatını kaybetti.

Iraklı Siviller:

20 Mart- Ürdünlü bir taksi şoförü ilk ABD müdahalesinde hayatını kaybetti.
22 Mart- ABD'nin gece düzenlediği hava saldırısında 3 Iraklı sivil hayatın kaybetti. Toplam 250 sivil yaralandı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle