GeriGündem FLAŞ... Org. Balanlı tutuklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  309
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FLAŞ... Org. Balanlı tutuklandı

FLAŞ... Org. Balanlı tutuklandı
refid:17911384 ilişkili resim dosyası

'Balyoz Planı' soruşturması kapsamında Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine gelerek ifade veren Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı, tutuklama istemiyle sevk edildiği mahkemece tutuklandı. Balanlı, Orgeneral düzeyinde tutuklanan ilk muvazzaf.

Eskişehir'de emekli Albay Hakan Büyük'ün evinde ele geçirildiği öne sürülen ve Balyoz darbe planı iddiaların bir bölümünü içerdiği belirtilen belgelerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Harp Akademileri Okulu Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı, adliyeden çıkarıldı. Geldiği otomobile bindirilen Balanlı gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı. Balanlı'nın içinde bulunduğu otomobili takip eden gazetecilerin önü koruma araçları tarafından kesildi. Balanlı, önce Merkez Komutanlığı'na götürüldü. Burada işlemleri tamamlanan Balanlı, Hasdal Askeri Cezaevi'ne teslim edildi.

3 SAAT İFADE VERDİ

"Balyoz" soruşturması kapsamında ifade vermek için sabah saatlerinde İstanbul Adliyesi'ne gelen Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı, ifadesinin tamamlanmasının ardından önce tutuklanması istemiyle mahkemeye sevkedildi, ardından hakkında tutuklama kararı çıktı. Adliyeye sivil bir araçla gelen Balanlı, hakim ve savcıların girdiği arka kapıdan binaya girdi. Orgeneral Balanlı, Savcı Hüseyin Ayar'a 3 saat ifade verdikten sonra tutuklanması istemiyle mahkemeye sevkedildi.

Balyoz davası devam ederken, polisin Eskişehir’de hava istihbaratçı emekli Albay Hakan Büyük’ün çiftliğinde yaptığı aramada, yeni belgelere ulaşılmıştı. İddiaya göre belgelerde, Adıyaman Menzil Tarikatı’na ait Eskişehir Sivhisar’daki Bilvanis Çiftliği, Org. Balanlı’nın 1’inci Hava Kuvvetleri Komutanlığı yaptığı dönemde, RF-4 keşif uçaklarıyla izlemeye alındı. Ayrıca çiftlikle ilgili karadan da istihbarat çalışmaları sürdürüldü. İrticai faaliyette bulunulduğu ileri sürülen çiftliğe operasyon yapılması için 2007 yılında düğmeye basıldı. Ancak operasyon son anda durduruldu. Belgeler arasında ayrıca “gizli” ve “kişiye özel” ibareli fişleme raporları ele geçirildi.

 

BAŞBAKAN: "KONU YARGIDA"

 

Bu arada İstanbul'da seçim çalışmalarını sürdüren Başbakan Erdoğan, gazetecilerin Orgeneral Bilgin Balanlı ile ilgili sorularına "Şu an konu yargıda. Bir şey söyleyemem" diye yanıt verdi.

BALANLI ADLİYEYE BÖYLE GELDİ / WEB TV

 

KOMUTANLAR İFADEYE ÇAĞIRILINCA TATBİKATLARIN İPTAL EDİLDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

 

Balyoz Davası kapsamında yeni ele geçirilen belgeler kapsamında Org. Balanlı ile birlikte Korgeneral Turgut Atman, Tümgeneraller Beyazıt Karataş ve Nedim Güngör Kurutaş, Tuğgeneraller Mehmet Eldem ve Erhan Pamuk, Tümamiral Sinan Ertuğrul ve Kurmay Albay Mehmet Örgen ile ismi öğrenilemeyen üst düzey bir subay ifadeye çağırıldı. İddiaya göre, 7’si general toplam 9 muvazzaf askerin ifadeye çağırılması, Genelkurmay Başkanlığı’nca tepkiyle karşılanarak düzenli olarak yapılan iki ayrı tatbikat "Denizkurdu" ve "Efes" iptal edildi. Ancak Genelkurmay yetkilileri söz konusu iddiaları doğrulamadı.

GEÇEN HAFTA KOMUTANLAR SİVİL PLAKALI ARAÇLARIYLA GELİP İFADE VERMİŞLERDİ

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle